Český rodák Matyáš Žďárský, který je ve světě oslavován jako průkopník, respektive zakladatel alpského nebo sjezdového lyžování, zemřel před 80 lety, 20. června 1940 v Rakousku. Žďárský přišel totiž s převratným vynálezem, kterým bylo pevné vázání umožňující bezpečně zatočit a korigovat jízdu lyží i z prudšího kopce.
Žďárský se narodil 25. února 1856 v Kožichovicích u Třebíče, ale většinu dospělého života prožil v rakouském Lilienfeldu. Byl nejen vynálezce, ale také učitel, cestovatel a projevoval se i jako nadaný malíř, sochař a literát. Nejen kvůli této renesanční všestrannosti bývá někdy přirovnáván k osobnosti Járy Cimrmana. Také proto, že ač rodák z rovinatých Kožichovic, stal se otcem sjezdového lyžování. Spolu s konstrukcí revolučního pevného vázání (také vyvinul speciální botu, zkrátil délku lyží a odstranil ze skluznice lyže žlábek) jej nejvíce proslavila kniha Alpská škola lyžování z roku 1896, v níž představil svou "lilienfeldskou sjezdovou techniku". Navíc inicioval také v roce 1905 i první oficiální lyžařský slalom v historii.
Žďárský zasáhl i do vysokohorské turistiky, dodnes se používá například Žďárského spací pytel (tzv. žďárák), a proslavil se i jako lavinový výzkumník. Lyžoval ještě ve svých 80 letech a stále jen s jednou holí.
Od roku 2016 má Žďárský na rodném domě v Kožichovicích na Třebíčsku bustu. Jeho jméno nese několik ulic v Čechách i v Rakousku, byla po něm pojmenována i alpská horská chata, v Antarktidě existuje hora Mount Zdarsky.