Akciové fondy si za deset měsíců letošního roku připsaly výnos přes 11 procent. Dluhopisové fondy byly naopak ve ztrátě 5,3 procenta a peněžní fondy ztratily 3,9 procenta. Komoditní fondy si polepšily o 30,6 procenta a realitní fondy o 2,4 procenta. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů za říjen.
"Zásadním hybatelem ekonomického dění je nyní vedle covidu-19 zvyšující se inflace nejen v ČR, ale i ve světě. S touto výzvou se budou dříve či později muset poprat všechny vlády a centrální banky po celém světě. Řešení této situace může spočívat v normalizaci stavů na kapitálových trzích a odklonu od politiky levných peněz a skupování dluhopisů. Ozdravný proces tak bude bolestivý. Nejprve se projeví u dluhopisových fondů a následně u akciových," uvedl hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.
Nejlépe si v říjnu vedly akciové fondy, které překonaly předchozí pokles o 3,91 procenta a během měsíce vystoupaly až na kladných 3,45 procenta. Po akciových fondech zaznamenaly v říjnu nejvyšší růst fondy komoditní, a to o 3,24 procenta. Posílení, i když jen mírného, dosáhly také nemovitostní fondy, které měsíc uzavřely v plusu 0,15 procenta. Se záporným výsledkem zakončily říjen fondy dluhopisové, a to se ztrátou 2,09 procenta. Stejně tak se ve ztrátě pohybují již od ledna fondy peněžního trhu, které v říjnu odepsaly 1,89 procenta.
"V období zvýšené inflace mohou obstát jen nemovitostní a akciové fondy, které dokáží dodat reálný výnos," řekl ve středu zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Nelze podle něj sázet na předražené komodity. V období rostoucích sazeb se nebude dařit ani dluhopisovým fondům, tedy kromě těch s kratší splatností nebo variabilním výnosem. Jistou renesanci mohou zažít fondy peněžního trhu jako alternativa ke spořicím účtům, dodal.
"Dalšímu zvyšování úrokových sazeb se nevyhneme. Přinese to však ekonomické problémy některým firmám a tyto problémy se následně projeví jak na trhu práce, tak na kapitálovém trhu," upozornil Novák. Tím podle něj nastane ekonomický propad, který trhy vyčistí od neefektivních firem a projektů dávajících smysl jen při velmi nízkých úrokových sazbách. "Ne každá centrální banka má potřebnou odvahu jako právě ta česká, která udělala za politikou levných peněz opravdu ráznou tečku." podotkl.
Majetek, který mají Češi uložený ve fondech kolektivního investování, se podle dat Asociace pro kapitálový trh za letošní první pololetí zvýšil meziročně o 61 miliard korun na 651 miliard korun.