Český průmysl, který se počátkem roku postupně vzpamatovával z pandemie a navazující krize v dodávkách komponentů, nyní zasáhne ruská invaze na Ukrajinu, jež se v jeho lednových číslech ještě neprojevila. Shodli se na tom oslovení analytici. Český průmysl po prosincovém poklesu o 1,6 procenta v lednu meziročně vzrostl o jedno procento.
"Český průmysl pokračoval v nevýrazných výkonech i v úvodu nového roku. Produkce očištěná o pracovní dny navázala v lednu na vývoj v posledních měsících loňska a ukázala výsledek poblíž meziroční stagnace," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Většina klíčových odvětví zpracovatelského průmyslu meziročně rostla, ovšem výroba nejvýznamnějšího z nich, tedy motorových vozidel, se opět snížila, upozornil.
"Na data a průzkumy za letošní leden a únor je nutno hledět coby na historický obrázek, jenž nereflektuje komplikace a nejistoty související s válečným konfliktem na Ukrajině a se sankcemi proti Rusku," upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Pro celý letošní rok donedávna očekával růst průmyslu okolo šesti procent. "Konflikt na Ukrajině ale vede k růstu cen komodit. Zároveň v souvislosti s výpadky dovozů z Ukrajiny opět vypadávají dodávky komponent pro automobilky. To vše představuje riziko slabšího než původně očekávaného letošního růstu průmyslové výroby," dodal.
"V dalších měsících na ukazatel průmyslové výroby dopadne konflikt na Ukrajině. Předstihové indikátory se sice již začaly snižovat v únoru, nicméně šanci zachytit efekt eskalace konfliktu na východě Evropy neměly," souhlasila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Údaje o výrobě za únor by podle ní ještě měly být solidní, ale u dalších měsíců zřejmě přijde zhoršení. "Škoda Auto již oznámila v důsledku nedostatku výrobních dílů dovážených z Ukrajiny omezení výroby, což na výsledcích českého průmyslu bude znát," podotkla.
Lednový výsledek potvrzuje podle analytika Cyrrusu Víta Hradila signály postupného zlepšování situace. Poptávka zůstávala silná a velmi pomalu i odeznívaly problémy v postpandemicky přetížených dodavatelských řetězcích. "O to mrzutější je konstatování, že se na průmysl valí nové, potenciálně opět závažné problémy. Válka na Ukrajině, která se v lednové ani v únorové statistice nemůže stihnout projevit, ohrožuje český průmysl hned z několika směrů," poznamenal.
Analytik Deloitte Filip Pastucha za celý letošek očekává zvýšení průmyslové výroby o 5,3 procenta, nicméně pro následující měsíce bude podle něj zásadní vývoj eskalace konfliktu na Ukrajině, potažmo dopad sankcí vůči Rusku. "Evropské automobilky přerušují výroby v ruských závodech. České průmyslové podniky zastavují vývoz zboží do Ruska, mezi které se řadí zejména automobily či stroje a průmyslová zařízení. Evropa omezuje nákup ropy a zemního plynu z Ruska, kvůli čemuž rostou jejich ceny na několikaletá maxima. Mezi další komodity dovážené z Ruska potřebné v českém průmyslu se řadí palladium, hliník, nikl či ocel," vypočetl.