Mezičtvrtletní růst české ekonomiky 0,3 procenta znamená nejnižší přírůstek hrubého domácího produktu (HDP) od prvního čtvrtletí roku 2016, uvedli oslovení analytici.
Připomínají však, že i přes zpomalení roste české hospodářství rychleji než německé. Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta.
"Vykázaný mezičtvrtletní růst 0,3 procenta znamená nejslabší přírůstek HDP od prvního čtvrtletí roku 2016 a jde o mírně slabší výsledek, než čekal finanční trh a Česká národní banka," řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Z komentářů ČSÚ a z dostupných měsíčních dat se podle něj zdá, že za zpomalením tempa růstu ekonomiky stojí především slabší růst průmyslu.
Růst HDP si i nadále udržuje slušnou dynamiku, a to i přesto, že ekonomika v eurozóně roste jen slabě a německé hospodářství víceméně stagnuje, míní analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička. Pro tento rok očekává zvolnění růstu ekonomiky na 2,5 procenta a pro rok 2020 další pokles dynamiky na dvě procenta.
Vliv ze zahraničí
V každém případě číslo růstu HDP zaostává za prognózou ČNB zveřejněnou minulý týden o dvě desetiny procentního bodu, takže akutnímu růstu sazeb rozhodně nenahrává, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Slabé výsledky očekává i za poslední čtvrtletí, kdy se růst dostane nejspíš na hranici dvou procent. Velkou neznámou zůstávají na české straně investice, na zahraniční vývoj poptávky po osobních automobilech, vše kolem brexitu a zejména směr německé ekonomiky, dodal.
Rizika v příštím roce vyplývající z vývoje v zahraničí přetrvávají, ačkoli se v posledních týdnech zdánlivě zmírnily, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. Pozitivní zprávou je podle něj to, že německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí vyhnula technické recesi, když mezikvartální růst dosáhl 0,1 procenta, zatímco trh předpokládal mírný pokles.