Podíl problematických úvěrů, tedy těch po splatnosti, v říjnu v Česku opět klesl. U spotřebitelských úvěrů se snížil o 0,24 procentního bodu na 4,93 procenta, u podniků o 0,08 bodu na 3,94 procenta a u hypoték o 0,02 bodu na 0,79 procenta. U těch je tak nejnižší za dvacet let.
V meziročním srovnání je podíl nevýkonných úvěrů jak v případě firemních půjček, tak spotřebitelských úvěrů o několik desetin procentního bodu vyšší, než byl před rokem. V případě firem se ale poprvé v letošním roce dostal pod čtyři procenta. "Nutno říci, že to málokdo předpokládal," uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník. Říjnová statistika podle něj potvrzuje, že podíl nevýkonných úvěrů patří v celoevropském srovnání k nejnižším v Evropě.
Následující měsíce mohou přinést obrat v doposud příznivém trendu, ať již z důvodu skokového nárůstu cen energií v kombinaci s růstem úrokových sazeb, zatěžujících domácnosti s napjatými rozpočty, nebo potížemi živností a firem, postižených covidem, růstem cen vstupů a nestabilními dodávkami. "Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí," podotkl Zámečník.