V listopadu bylo v Česku vyhlášeno 44 bankrotů obchodních společností, o sedm více než v říjnu. Rovněž bylo vyhlášeno 538 bankrotů podnikatelů, o 44 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Zároveň bylo podáno 100 návrhů na bankrot obchodních společností, o devět méně než v říjnu, a 530 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 88 méně. Poprvé od června 2017 tak bylo podáno dva měsíce za sebou sto a více firemních insolvenčních návrhů.
"Podobně vysoký počet návrhů na bankrot společností můžeme očekávat i v dalších měsících. Ekonomická situace řady společností není kvůli aktuálním ekonomickým restrikcím dobrá. Část z těchto společností přitom na sebe bude muset v dalších měsících podat návrh na bankrot nebo to za ně udělají jejich věřitelé," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Navzdory vysokému počtu návrhů na bankrot, které byly podány v od září do listopadu, byl počet bankrotů druhý nejnižší v tomto roce. Nižší byl pouze v říjnu.
Důvodem nízkého počtu bankrotů obchodních společností v posledních dvou měsících je podle ní zčásti nouzový stav, který omezil provoz státních úřadů včetně soudů. Po jeho skončení očekává Kameníčková zvýšení jejich počtu. V prvním čtvrtletí roku 2021 budou insolvenční soudy částečně dohánět agendu ze čtvrtého čtvrtletí letošního roku a zároveň budou pravděpodobně nadále řešit vysoký počet nových insolvenčních návrhů, dodala.
Nízký počet bankrotů firem v posledních měsících přispěl také k tomu, že letos bude vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností od roku 2008. Mezi další důvody patří obdobný pokles v jarních měsících a novela insolvenčního zákona z letošního dubna, která zvýšila ochranu firem před věřiteli a zároveň jim umožnila odložit podání návrhu na bankrot ve chvíli, kdy se ocitly v problémech.