Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku v lednu zůstal na nízkých úrovních. U hypoték klesl o 0,01 procentního bodu na 0,73 procenta, což je nejméně za 20 let. U spotřebitelských úvěrů zůstal na 4,67 procenta, u podniků stoupl o 0,01 procentního bodu na 3,85 procenta. Ve středu o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA). Lednová statistika nezachycuje ostrou fázi konfliktu na Ukrajině.
"Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen vstupů, návratu další vlny covidu-19, a ještě k tomu eskalaci mezinárodního napětí, což je kombinace v novodobé historii ČR nevídaná, jsou podíly nevýkonných úvěrů jak u firemních půjček, tak v případě úvěrů obyvatelstvu v Česku již řadu let v celoevropském srovnání mezi nejnižšími v Evropě," uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník.
Vývoj nevýkonných úvěrů je jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky. "Víme, kam se bude vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů posouvat v nadcházejících měsících. Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí," upozornil.
Podíl firemních nevýkonných úvěrů si v lednu pohoršil o setinu procentního bodu meziměsíčně, stále je ale hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl na konci roku 2011, natož pak 17,67 procenta v lednu před 20 lety. Podíl nevýkonných hypotečních úvěrů v lednu vylepšil historické rekordy, podotkl Zámečník.