Dluh obyvatel ČR byl ke konci roku 2019 celkem 2,45 bilionu korun a meziročně tak vzrostl o 5,8 procenta. Růst celkového zadlužení obyvatel byl loni nejnižší od roku 2015, a to především kvůli zpomalování trhu s úvěry na bydlení.
Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které byly zveřejněny na tiskové konferenci.
Počet lidí s úvěrem na bydlení se meziročně snížil o 12 tisíc a počet úvěrových smluv o 15 tisíc. Za poklesem stojí klesající zájem o úvěry ze stavebního spoření, u kterých byl meziroční pokles o 31 tisíc klientů. Za poslední čtyři roky se počet klientů s úvěrem ze stavebního spoření snížil o 130 tisíc, zatímco počet lidí s hypotékou vzrostl o 137 tisíc.
V roce 2019 se zároveň dále snížil objem nespláceného dluhu. Ten dosahoval koncem roku 30,8 miliardy korun, o 3,7 miliardy méně než o rok dříve. Podstatně se snížil také počet lidí, kteří měli problémy se splácením svých úvěrů. Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření nesplácelo 16 301 lidí, o 21 procent méně než před rokem. Úvěry na spotřebu nesplácelo 208 tisíc lidí, o 18 procent méně než koncem roku 2018.
Nižší růst celkového dluhu obyvatel úzce souvisí s pomalejším růstem dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Ten tvoří 80 procent veškerého dluhu obyvatel ČR a koncem roku 2019 dosahoval 1,95 bilionu korun. Meziročně tak vzrostl o 103,3 miliardy, tedy o 5,6 procenta, což je nejnižší přírůstek od konce roku 2015.
"Růst dluhu z hypoték a úvěrů ze stavebního spoření byl nejrychlejší před dvěma lety, konkrétně ve druhém a třetím čtvrtletí roku 2017, kdy se meziročně zvýšil téměř o desetinu. Od té doby růst postupně zpomaluje," uvedla výkonná ředitelka bankovního registru Lenka Novotná.
Koncem roku 2019 mělo hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1,11 milionu lidí, o 12 tisíc méně než koncem roku 2018. Jde tak o první meziroční pokles počtu klientů s úvěrem na bydlení od konce roku 2015 a nejnižší počet od konce roku 2014.
"Počet lidí s úvěrem na bydlení byl v posledních letech poměrně stabilní a každým rokem o několik tisíc lidí rostl. Na konci roku 2018 jsme zaznamenali vůbec největší počet klientů, a to 1,12 milionu. I když se meziroční pokles o 12 tisíc klientů může zdát jako nevýznamný, je to poprvé, kdy se jejich počet meziročně snížil. Za poklesem přitom stojí hlavně snižující se zájem o úvěry ze stavebního spoření," dodala Novotná.
Počet lidí s dluhem na spotřebu se meziročně zvýšil o tři procenta na 2,46 milionu a byl vůbec nejvyšší od konce roku 2014, tedy za posledních pět let. "V uplynulém roce jsme zaznamenali jak růst počtu lidí, kteří mají pouze dluh na spotřebu, tak počtu lidí, kteří mají souběžně úvěr na bydlení a na spotřebu," upozornil výkonný ředitel nebankovního registru Jiří Rajl.
Objem ohroženého dluhu, tedy dluhu, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo který byl zesplatněn, činil na konci roku 2019 celkem 30,8 miliardy korun. Meziročně se tak snížil o 10,6 procenta. Jeho pokles tak proti minulým letům mírně zpomalil.
Ještě výrazněji než objem nespláceného dluhu klesal počet lidí, kteří nebyli schopni své finanční závazky řádně splácet. Úvěry na bydlení nesplácelo 16 301 lidí, o 21 procent méně než koncem roku 2018. To je nejrychlejší meziroční pokles počtu nesplácejících lidí za pět let.