Nejnovější spor o cla mezi USA a EU začal loni, když americký prezident Donald Trump 8. března 2018 podepsal dekret o uvalení 25procentního cla na dovoz oceli a desetiprocentního cla na dovoz hliníku, který v platnost vstoupil 23. března.
EU unii a šesti dalším státům (Argentina, Austrálie, Brazílie, Kanada, Mexiko a Jižní Korea) se podařilo získat dočasnou výjimku do 1. května, pro EU, Kanadu a Mexiko byl poté termín posunut do 1. června a nyní tak USA uplatňují cla na všechny tyto země.
Zákon z roku 1962 dává prezidentovi pravomoc omezit dovoz a zavést neomezeně vysoká cla, pokud vyšetřování ministerstva obchodu zjistí, že je v ohrožení národní bezpečnost. Podle americké vlády USA potřebují domácí dodávky pro své tanky, válečné lodě a letadla.
V reakci na Trumpův krok začala EU na konci června 2018 uplatňovat odvetná cla 25 procent na dovoz vybraného amerického zboží. Na seznamu jsou produkty z oceli a hliníku, zemědělské výrobky a další zboží, figurují na něm například i motocykly, džíny nebo whisky. V první fázi se opatření týkají zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč).
Evropská unie a také Kanada americká cla napadly u Světové obchodní organizace (WTO) a k WTO se také obrátily kvůli odvetným clům Spojené státy.
Dohoda EU a USA
Částečné zklidnění situace přinesla dohoda z července 2018, ve které se USA a EU dohodly na tom, že budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Trump ale v rámci této dohody souhlasil, že zatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz aut z EU. Juncker tehdy uvedl, že v Evropě vznikne více terminálů k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA a že EU bude dovážet více americké sóji. Již v září USA nahradily Brazílii jako hlavního dodavatele sojových bobů do EU.
Zvažovaná cla na automobily a součástky z EU
Situace se opět vyhrotila letos v únoru, kdy americké ministerstvo obchodu uvedlo, že dovoz některých automobilů a automobilových součástek do USA představuje riziko pro národní bezpečnost. Vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA začalo ministerstvo vyšetřovat již loni v květnu a Trump několikrát uvedl, že uvažuje o uvalení až 25procentního cla. EK opakovaně varovala, že by v takovém případě přikročila k odvetným opatřením, a Trump nakonec letos v květnu rozhodnutí o clech na dovoz aut do USA odložil o půl roku.
V případě zavedení dodatečných cel na evropské automobily je podle EK unie připravena uvalit odvetná cla na americké zboží v hodnotě 35 miliard eur (téměř 900 miliard Kč).
Subvencování výrobců letadel Airbus a Boeing
Spojené státy a Evropská unie se od roku 2004 u WTO navzájem obviňují z nelegální podpory svých výrobců letadel Boeing a Airbus. U obou stran bylo zjištěno, že v rozporu s pravidly WTO své výrobce letadel finančně podporovaly, aby jim zajistily výhodnější pozici na trhu. Obě strany se následně začaly připravovat na případné uvalení cel, která by byla odvetou za škody vzniklé v důsledku subvencí.
USA letos v dubnu navrhly seznam produktů z EU, na které chtějí uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus. Na seznamu je řada produktů - od velkých komerčních letadel až po mlékárenské produkty a víno. Podle USA se jedná o odvetu za škody přesahující 11 miliard USD (250 miliard Kč). V červenci pak USA seznam rozšířily, týká se produktů, jejichž roční vývoz z EU do USA dosahuje čtyř miliard dolarů (90 miliard Kč).
Počátkem tohoto měsíce Washington oznámil, že zavede odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Krok Washingtonu umožňuje rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO) povolit ÜSA cla na zboží z Evropské unie ve výši 7,5 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard Kč) ročně.
Nová americká cla ve výši 25 procent se mají týkat irské a skotské whisky, vína, sýrů, oliv a zmrazeného masa z Francie, Německa, Španělska a Británie, německé kávy a některých strojírenských výrobků z Německa, britských oděvů a vlněného zboží nebo másla, jogurtů a produktů z vepřového masa z několika evropských zemí. WTO oficiálně povolila Spojeným státům uvalit cla v pondělí 14. října, podle dřívějších zpráv by měla začít platit 18. října.
Plány EU na zavedení cel na americké zboží WTO ještě posuzuje, rozhodnutí se očekává začátkem příštího roku. EU již varovala, že pokud Američané cla skutečně zavedou, pak EU odpoví stejným způsobem.