Ceny průmyslových výrobců v Česku letos v červnu stouply meziročně o 6,1 procenta, což byl nejvýraznější růst od května roku 2011. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Rostly i ceny v dalších odvětvích. Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 5,8 procenta, ceny stavebních prací o 4,1 procenta a tržní služby pro podniky zdražily o 0,9 procenta. Ceny v zemědělství rostly nejvýrazněji od července 2019 a ceny ve stavebnictví od loňského června.
Obrat ve vývoji výrobních cen není podle analytika ČSOB Petra Dufka v nejbližší době pravděpodobný. "Ceny teprve postupně reagují na předchozí zdražování vstupů na zahraničních trzích, a navíc bude třeba začít počítat i s vyššími náklady na energie. Spoléhat nelze ani na zlepšení situace na ropném trhu, protože aktuálně schválené navýšení produkce nebude na obrat cen ropy zdaleka stačit," uvedl.
Vzhledem k rostoucí poptávce se ceny výrobců podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče snadněji promítnout i do koncových cen, tedy do růstu spotřebitelské inflace. "Vývoj cen výrobců je tak signálem pro ČNB, aby pokračovala ve zvyšování svých úrokových sazeb," uvedl.
Ceny průmyslových i zemědělských výrobců rostou vytrvale již několik měsíců. Zatímco loni, kdy svět zasáhla pandemie nemoci covid-19, ceny v zemědělství po celý rok meziročně klesaly, letos už od března rostou. Také ceny v průmyslu loni zaznamenaly řadu propadů, ale v tomto roce stoupají vytrvale už od února. Dosáhly tak největšího nárůstu za posledních deset let. "Tento výrazný růst byl ovlivněn především cenami v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků a v navazujícím odvětví chemických látek a výrobků, kde se ceny meziročně zvýšily o 39,6 procenta," sdělil vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
V průmyslu vzrostly v červnu také například ceny kovů a kovodělných výrobků o 14,1 procenta nebo ceny dřeva, papíru a tisku o 8,9 procenta. Naopak třeba ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa klesly o rovných pět procent a ceny dopravních prostředků o 2,6 procenta.
V zemědělství se ceny zvýšily v rostlinné výrobě o rovných devět procent a v živočišné výrobě o dvě procenta. Vyšší byly například ceny obilovin o 10,7 procenta a olejnin o 15,8 procenta. Vzrostly také ceny mléka o 6,3 procenta, skotu o 5,3 procenta a vajec o 5,2 procenta. Snížily se ceny zeleniny o 14,8 procenta, brambor o 4,4 procenta, ovoce o 3,7 procenta a jatečných prasat o 9,7 procenta.
Ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky i loni během pandemie dokázaly udržet meziroční růst. Také letos od začátku roku ceny v těchto odvětvích stále rostou. Ve stavebnictví v červnu zdražily materiály a výrobky spotřebovávané stavbaři o 9,5 procenta. Ve službách se zvýšily třeba ceny za služby v oblasti zaměstnání o 7,3 procenta, za bezpečnostní a pátrací služby o 3,3 procenta a za skladování a podpůrné služby v dopravě o 2,2 procenta. Naopak zlevnily informační služby o 5,2 procenta, reklamní služby a průzkum trhu o 2,3 procenta a architektonické a inženýrské služby o 1,7 procenta.
Ceny ve většině ze zmíněných odvětví rostly v červnu i meziměsíčně. Ceny zemědělských výrobců stouply o dvě procenta, ceny průmyslových výrobců o 0,8 procenta a ceny stavebních prací o 1,4 procenta. Pouze ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,4 procenta.