České firmy by se mohly v Číně po zklidnění situace kolem koronaviru uplatnit s kvalitním zdravotnickým materiálem nebo vybavením nemocnic. České firmy by rovněž mohly pokrýt poptávku po výrobcích pro zdravý životní styl - vitaminových doplňcích, organických potravinách nebo cereáliích.
V rozhovoru to řekl ředitel regionálního centra v Šanghaji státní agentury CzechTrade Aleš Červinka. Český vývoz do Číny dlouhodobě roste, v loňském roce činil 56,6 miliardy korun.
Na čínském trhu by se mohli podle něj uplatnit i výrobci kvalitních ochranných masek, respirátorů a roušek. Tyto produkty chybějí i v současné době, ale podle Červinky české firmy mají příliš vysoké ceny, které pro Čínu nejsou atraktivní. Po uklidnění situace by ale mohla vzrůst poptávka po kvalitním zboží z nových materiálů, například z nanovláken. "Standardní zdravotnický materiál si vyrobí (Číňané) sami a o mnoho levněji, šanci mají hi-tech technologie a originální technická řešení," uvedl.
Čínská vláda bude chtít být podle Červinky připravena na případnou další epidemii, vzroste tak poptávka po kvalitním vybavení nemocnic. Jako další příležitost vidí společný výzkum české a čínské strany například v epidemiologii.
Už před epidemie koronaviru se v Číně podle Červinky objevil trend zdravého životního stylu. "Myslím, že i po skončení epidemie budou tyto výrobky velmi žádané. Lidé se chtějí cítit zdravě a jsou ochotni za to připlácet, to znamená i za dovážené produkty," řekl.
Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, si v pevninské Číně vyžádala 1770 obětí a 70 548 nakažených. Podle Červinky je reálné, že roční HDP Číny by se mohl snížit až o procento. Z dlouhodobého hlediska ale epidemie růst Číny podle něj nezastaví.
České firmy do Číny vyvážejí převážně stroje a dopravní prostředky, dále průmyslové a spotřební zboží, hlavně součásti motorových vozidel, čerpadla, rozvaděče, telefonní přístroje, obvody, hračky, kočárky a pneumatiky.