Současnou ekonomickou situaci Česka hodnotilo v září kladně 52 procent lidí. Podíl se tak vrátil na nejvyšší úroveň od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat.
Stejně příznivé hodnocení Češi uvedli už letos v lednu, během dalších měsíců ale podíl pozitivních hlasů klesl až ke 45 procentům.
Současnou ekonomickou situaci hodnotí šest procent lidí jako velmi dobrou, 46 procent jako dobrou a 13 procent jako špatnou. Negativní hodnocení je poněkolikáté na minimu. Zhruba pro třetinu lidí není ekonomická situace země ani dobrá, ani špatná.
Podrobnější analýza CVVM ukázala, že optimismus narůstá se zlepšující se životní úrovní respondenta, s jeho rostoucím příjmem, zvyšující se spokojeností s vlastním životem a politickou situací. Optimističtěji se o ekonomické situaci vyjadřují samostatně činní bez zaměstnanců, Pražané nebo příznivci pravice a pravého středu. Kritičtější jsou naopak důchodci, nezaměstnaní a obyvatelé Ústeckého kraje.
Svou životní úroveň považuje za dobrou 54 procent lidí, což je o procentní bod nižší hodnocení než před rokem. V posledních letech pozitivních hodnocení přibývalo. "Teprve další výzkumy ukážou, jestli se dosavadní trend mírného vzestupu hodnocení ekonomické situace zastavil a jestli se hodnocení na dosažené úrovni udrží nebo jestli nastoupí nějaký nový trend," uvedlo CVVM. Podíl negativního hodnocení se udržel na minimu 11 procent.
CVVM se mezi 7. a 17. zářím dotazovalo 1046 lidí ve věku od 15 let.