Důvěra v českou ekonomiku v březnu meziměsíčně klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu, nejvíce od listopadu 2011. Níže byl indikátor důvěry naposledy v říjnu 2013.
Proti únoru byli skeptičtější spotřebitelé i podnikatelé. S předstihem o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Data z konjunkturálního průzkumu představují první signál o dopadu opatření v souvislosti se šířením koronaviru na národní hospodářství.
Mezi podnikateli se důvěra snížila o 3,2 bodu na 93,1 bodu, nižší byla ve všech odvětvích kromě stavebnictví, kde stagnovala. V průmyslu klesla nejvýrazněji od února 2009 a to přesto, že relativně velká část respondentů dotazník vyplnila začátkem měsíce, kdy se situace v souvislosti s šířením koronaviru nemusela jevit natolik kritická, uvedli statistici.
Důvěra podnikatelů v průmyslu klesla o 4,2 bodu na 88,6 bodu, což byla nejnižší hodnota od června 2013. Meziměsíčně se snížil stav zásob hotových výrobků a podnikatelé očekávají pro období příštích tří měsíců výrazné snížení tempa růstu výrobní činnosti. Horší je i očekávání vývoje ekonomické situace firem v průmyslu.
Ve stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně nezměnila, v odvětví obchodu klesla o 2,3 bodu na hodnotu 99,8 a ve službách o 2,5 bodu na 94,2 bodu, což je nejnižší hodnota od května 2014. Výrazně nižší je podle statistiků očekávání poptávky pro příští tři měsíce a očekávání vývoje celkové ekonomické situace podniků v odvětvích služeb.
Nejhorší ekonomická situace za šest let
I spotřebitelé byli pesimističtí, jejich důvěra v březnu klesla o 3,6 bodu na 100,5 bodu. Ekonomickou situaci a její výhled hodnotili v březnu nejhůře za uplynulých šest let. "Mezi spotřebiteli rezonovaly ze všeho nejvíce obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace a také jejich vlastní finanční situace," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
Sběr dat za podnikatelskou část konjunkturálních průzkumů se uskutečnil od 1. do 17. března, za spotřebitelskou část od 1. do 16. března. "Vnímání aktuálního stavu a očekávání ze strany podnikatelů a spotřebitelů jsou proto v dynamicky se vyvíjející situaci v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru v publikovaných datech zachyceny pouze částečně," uvedli statistici.
Dřívější zveřejnění dat bylo podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka možné jen díky odpovědnému přístupu respondentů z řad podnikatelů, kteří i přes počínající dopady mimořádných opatření dodali potřebné podklady včas a v dobré kvalitě.