Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v České republice. Rozhodla o tom Evropská komise (EK). Schválila tak návrh, který jí E.ON sám předložil. Chystaný prodej aktivit innogy v Česku považuje E.ON za svůj největší ústupek Evropské komisi. Kdyby to bylo možné, rád by si je ponechal, řekl šéf podniku.
Německá společnost innogy je největším distributorem plynu v České republice, kde na konci loňského roku zaměstnávala zhruba 4100 lidí. Firma v Česku zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro více než 1,6 milionu zákazníků.
E.ON kupuje majetek innogy v rámci složité dohody o výměně majetku s německou energetickou firmou RWE. E.ON by po dokončení transakce měl působit převážně v distribuci a maloobchodním prodeji elektřiny a plynu, RWE pak zejména v produkci elektřiny na velkoobchodním trhu. RWE se také stane klíčovým hráčem na trhu obnovitelných zdrojů energie.
Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánovaného převzetí části majetku innogy letos v březnu. Vyjádřila obavy, že převzetí by mohlo omezit konkurenci a zvýšit ceny v některých členských státech Evropské unie, včetně České republiky.
E.ON proto komisi nabídnul ústupky, které kromě prodeje aktivit v Česku zahrnují i prodej části elektrárenských aktivit v Maďarsku a některých aktivit v Německu. Evropská komise nyní uvedla, že pokud E.ON dodrží své závazky a prodá navrhovaný majetek, spojení schvaluje.
"Je důležité, aby si všichni Evropané a podniky mohli koupit elektřinu a plyn za konkurenční ceny. Dnes můžeme firmě E.ON schválit akvizici innogy, protože závazky, které E.ON nabídnul, zajistí, že fúze nebude mít za následek menší výběr a vyšší ceny v zemích, kde tyto společnosti působí," uvedla v prohlášení komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Šéf E.ON Johannes Teyssen, který cítí úlevu, že se převzetí podařilo, na tiskové konferenci v západoněmeckém Essenu uvedl, že právě souhlas s prodejem plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v Česku byl ze strany jeho firmy největším ústupkem komisi. Firma tak podle něj přichází nejen o více než milion zákazníků, ale také o dobrý a velmi ziskový byznys ve skvělé zemi, který by si ráda ponechala. E.ON ale podle něj byl připraven dosáhnout s EK kompromisu.
RWE už dříve získala od Evropské komise povolení převzít výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a jádra od společnosti E.ON, což je také součástí celé transakce.