Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nesplnilo slib daný ministrem a vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), že do programu Prahy na garance bankovních půjček podnikatelům přidá 400 milionů korun. Půjde tak do něj jen 600 milionů korun z pražského operačního programu Praha - pól růstu.
Program by měl začít fungovat v pondělí. Na čtvrtečním jednání zastupitelů to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pražské firmy nyní nemají z důvodu formy financování přístup do vládního programu garancí COVID II. Vyjádření ministerstva se shání.
Určení evropských peněz do programu ve čtvrtek ráno podle primátora schválila na mimořádném jednání rada města. "Bohužel MPO nakonec, i přes opakovaně deklarované sliby, které spočívaly v tom, že do programu dosypou nějakých 400 milionů, tak nesplnilo ani tohle," řekl Hřib. Výzva k podání by měla být vyhlášena příští pondělí a podnikatelé budou moci žádosti podávat od úterý prostřednictvím e-podatelny Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která bude stejně jako u vládního programu půjčky poskytovat.
Současný vládní program COVID II se na pražské podnikatele nevztahuje kvůli financováni z evropských strukturálních fondů, určených pro méně rozvinuté regiony. Hlavní město do nich jako bohatý region nemá přístup, namísto toho má vlastní operační program Praha - pól růstu zaměřený na vzdělávání, životní prostředí či inovace.
Ministr Havlíček opakovaně uvedl, že připravovaný program COVID III bude již určen i pro Prahu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) také dříve řekl, že Havlíček přislíbil krytí fondů na garance v případě, že Evropská komise zpětně neschválí změnu účelu využití peněz z programu Praha - pól růstu.
Řešení je na státu
Šéf klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09) v rozpravě řekl, že stát zatím pro pražské podnikatele neudělal prakticky nic. Městský program je podle něj pouze podpůrný, protože podle odborníků je potřeba na půjčky pražským podnikatelům asi pět miliard korun, zatímco program pokryje půjčky pouze za miliardu až miliardu a půl. "Neuspokojí to většinu pražských podnikatelů," řekl. Dodal, že řešení je na státu, i když Praha by mohla využít i vlastní přímou podporu malých a středních podnikatelů.
Podnikatelé budou moci žádat u komerčních bank o bezúročné úvěry od 10 tisíc do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit až do výše 80 procent. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur. "Pro podání žádosti bude nutné mít potvrzení o poskytnutí úvěru od spolupracující komerční banky, proto doporučuji, aby jej podnikatelé již teď začali se svými bankéři řešit. Bližší informace včetně návodných videí, jak vyplnit žádost, se objeví na webu naší banky v nejbližších dnech," uvedl generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.
ČMZRB v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v souvislosti s koronavirem 5900 žádostí na bezúročné úvěry v objemu 19 miliard korun. Do připravovaného programu COVID III by mělo v první fázi jít 20 miliard korun, poté až 40 miliard.