Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 procenta a byla polovinu procentního bodu pod únorovou úrovní.
Ve svém rychlém odhadu to v úterý uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Po mírném růstu z minulých měsíců tak inflace v době šíření koronaviru a dopadů na ekonomiku eurozóny opět klesla navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB).
Na zmírnění růstu cen se podepsal zejména pokles cen energií. Data za celou Evropskou unii úterní předběžná zpráva neobsahuje.
ECB dlouhodobě usiluje o to, aby se v rámci podpory růstu ekonomiky přiblížila inflace dvěma procentům. Na této úrovni byl růst cen v eurozóně naposledy předloni. Banka v reakci na očekávané výrazné zpomalení ekonomiky minulý týden zrušila limit pro nákup dluhopisů z jednotlivých zemí eurozóny, čímž si připravila cestu k potenciálně neomezenému tištění peněz na boj s koronavirem.
Centrální banka rovněž ponechává depozitní úrokovou sazbu na historicky nejnižší hladině minus 0,5 procenta.
Z jednotlivých segmentů trhu ve třetím měsíci letošního roku podle úterního odhadu nejvíce rostly ceny potravin, alkoholu a tabákových výrobků, které se meziročně zvýšily o 2,4 procenta. Následovaly ceny služeb s růstem o 1,3 procenta, a ceny průmyslového zboží s růstem o půl procenta. Ke zpomalení inflace výrazně přispěly energie, které zlevnily o 4,3 procenta, zatímco v únoru jejich ceny klesly pouze o 0,3 procenta.