Více než třetina evropských projektů přímých zahraničních investic oznámených v loňském roce bude buď zpožděna nebo přímo zrušena z důvodu koronavirové pandemie. Vyplývá to z průzkumu konzultační společnosti EY.
Z celkem 6412 projektů jich 65 procent již funguje nebo pokračuje, i když s nižší kapacitou a menším počtem zaměstnanců, uvádí EY. Dalších 25 procent je zpožděno a deset procent zrušeno.
Průzkum uskutečněný minulý měsíc také ukázal, že Francie poprvé předhonila Británii a stala se nejoblíbenější evropskou destinací pro investice. Přilákala loni 1197 nových projektů, o 17 procent více než o rok dříve. Přímé zahraniční investice v Británii stouply loni o pět procent na 1109. Třetí bylo Německo z 971 projekty, což bylo stejně jako předloni.
Podle EY investoři přivítali změny zavedené vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Ta v rámci zvýšení přitažlivosti francouzské ekonomiky v mezinárodním měřítku zjednodušila pracovní zákony o najímání a propouštění zaměstnanců, transformovala systém zápočtu daně ze mzdy na trvalé snížení firemní daně a stanovila paušální daň pro investory ve výši 30 procent. Série násilných protivládních protestů proti reformám v letech 2018 a 2019 a stávky v dopravě proti změnám penzijního systému na přelomu loňského a letošního roku měly na nadšení investorů jen malý vliv, napsala agentura Reuters.