Mobilní aplikace Foodgroot má porovnávat údaje o původu potravin, jejich zdravotních dopadech na spotřebitele a o udržitelnosti produkce. K dispozici je nyní pracovní verze, ostrý start plánují její autoři v několika týdnech. Ve středu to uvedli na tiskové konferenci. Aplikace po načtení čárového kódu dá spotřebiteli mimo jiné informace o přídatných látkách, zemi původu nebo rozsahu zpracování složek potraviny.
Aplikace bude zdarma. Zaplatit by se měla z prodeje anonymizovaných údajů o tom, o co se lidé zajímají a jak nakupují, uvedl zakladatel platformy Petr Václavek. Vývoj aplikace trval dva roky a stál zatím čtyři miliony korun.
V aplikaci půjdou nastavit filtry, podle nich ukáže program skóre dané potraviny v obchodu. Čím bude vyšší, tím bude potravina "kvalitnější", respektive získala vyšší hodnocení.
Autoři sami aktivitu nazývají "hackingem potravin". Uživatel si tak bez čtení etiket může porovnat například šest druhů jogurtů za sebou a zjistit, který nejlépe odpovídá jeho požadavkům.
Autoři do budoucna chtějí aplikaci personalizovat, lidé si například budou moci navolit dietní omezení. Aplikace bude nabízet možnosti i podle jejich nákupního chování.
Některé podobné aplikace, ale s menším rozsahem, již existují. Například Fér potravina, která informuje o složení potravin a vysvětluje jednotlivé přídavné složky.