Malý legendární vůz Volkswagen Brouk dobyl takřka celý svět, zapsal se do dějin designu a je stejně rozpoznatelný jako lahev coca-coly. Po originálním modelu, který se vyráběl od roku 1938 do roku 2003, představila německá automobilka v lednu 1998 nový model pod názvem New Beetle. Poslední vůz ze dvou sérií tohoto modelu sjel z montážní linky v mexickém Pueble loni 10. července.
Lidové auto se zrodilo v hlavě Adolfa Hitlera, populárním se stalo v éře amerických hippies a jeho více než osmdesátiletý život loni ukončil plánovaný přechod německé automobilky k elektromobilitě. Celkem se mezi léty 1938 a 2019 vyrobilo 23,2 milionu kusů tří generací VW Brouk.
V polovině třicátých let přišel německý kancléř Hitler s požadavkem na lidový vůz. Podle jeho představ měl být dostupný, aby si ho mohl dovolit pořídit každý Němec, praktický, aby uvezl dva dospělé, tři děti a dokázal jezdit po dalším Hitlerově vynálezu - dálnici.
Vývojem pověřili slavného konstruktéra s českými kořeny Ferdinanda Porscheho. Navrhl aerodynamicky tvarované auto s motorem vzadu a pohonem zadních kol. Nízký odpor vzduchu měl při tehdejších slabých výkonech pohonných jednotek umožnit cestu vysokými rychlostmi po autostrádě a motor vzadu neměl posádku otravovat vibracemi a zápachem.
Auto nejprve pro hrstku vyvolených
Cena byla stanovena na 990 říšských marek, přičemž průměrný týdenní plat byl tehdy 32 marek. První testy se uskutečnily v roce 1938. Před válkou vzniklo jen několik set kusů osobní verze, jako svá osobní auta je dostali vojenští důstojníci. Během bojů pak byla vyrobena omezená série aut pro nacistické pohlaváry. Znovuzrození se Brouk dočkal hned po válce - byl jedním z prvních úspěšných západoněmeckých exportních produktů.
Už v roce 1945 se jich vyrobilo 1800 a další rok jich vzniklo skoro 10 tisíc. Významná byla premiérová účast na amsterdamském autosalonu v roce 1948. Na konci roku 1950 se už po světě prohánělo sto tisíc Brouků a o pět let později milion.
V šedesátých letech pak přišel úspěch v USA. Nekonvenční malé autíčko si oblíbili hippies a v roce 1968 tvořil vývoz do Spojených států dokonce čtyřicet procent celé produkce, tedy více než 560 tisíc aut. Továrny na výrobu Brouků vznikly i v Mexiku, Argentině, Brazílii nebo Jižní Africe.
Vadou na kráse byly emise
V sedmdesátých letech se ale začalo ukazovat, že další přežití Brouka nebude jen tak. Vůz již tehdy s více než patnácti miliony vyrobených kusů překonal slavný Ford Model T, splnit požadavky na bezpečnost a emise škodlivin pro něj ale bylo čím dál tím náročnější. V USA původní Brouk skončil v roce 1977, o rok později byla zastavena výroba v Evropě a v roce 1985 se tu přestal oficiálně prodávat.
Brouk však žil dál, v Mexiku se vyráběl až do roku 2003, ale už ne v takovém měřítku. Zatímco v roce 1971 se vyrobilo 1,3 milionu Brouků, na začátku tisíciletí číslo kleslo k třiceti tisícům kusů ročně. Poslední původní Brouk nese číslo 21 529 464 a ze Střední Ameriky putoval do muzea v sídle Volkswagenu ve Wolfsburgu. Auto se oficiálně stalo nejdéle a v největším množství vyráběným typem historie.
O šest let dříve chtěli představitelé Volkswagenu zkusit, jestli se nevyplatí slavnou značku na vyspělých trzích oživit. Model New Beetle z roku 1997 měl techniku VW Golf a retrotvary připomínající původní vůz, na trh byl uveden na začátku následujícího roku. Automobilka s ním však nedokázala napodobit úspěch moderních britských Mini nebo stylového italského Fiatu 500.
Good bye, Beetle
New Beetle nakonec ve výrobě vydržel až do roku 2011. Volkswagen první novodobý a baculatý Brouk nahradil nižším, který měl více zaujmout muže. Vůz druhé série dostal prosté jméno Beetle a jeho historie se uzavřela posledním z 5961kusové finální verze, určené pro americký trh.
Po celém světě má Volkswagen Brouk dnes řadu fanklubů a Česká republika není v tomto směru výjimkou. V Československu se tyto vozy ve větším počtu objevily v 60. letech, později se dovážely hlavně jako ojetiny ze západní Evropy.