Letošní úroda ovoce v Ústeckém kraji je podle výrobců pálenek poměrně dobrá. Kvůli jarním mrazíkům se ale urodilo méně meruněk, naopak dostatek je zatím hrušek a jablek. Ve středu to řekli výrobci pálenek.
Jaroslav Pišinger z Velkého Újezdu na Litoměřicku se na pálení kořalky intenzivně připravuje. V sadech mu zrají švestky, hrušky i jablka. Ovoce je podle něj letos dostatek, o něco méně je však meruněk. "Pálit začneme nejdřív nejspíš asi třešně," řekl ve středu. Pokud by úroda byla podobná té loňské, Pišinger vypálí okolo 20 hektolitrů pálenky, litr stojí 170 korun. "Protože letos se zvýšila spotřební daň, tak my budeme samozřejmě k tomu nastavovat cenu, takže v loňském roce u nás stál litr vypálení 165 korun," dodal výrobce pálenek.
Asi za měsíc začne s výrobou pálenky Lihovar Karfíkův dvůr v Košticích na Lounsku. Jednatel Vratislav Novák ve středu řekl, že kromě meruněk je úroda ovoce poměrně obstojná. "Příčinou jsou jarní mrazíky, které občas přijdou. Meruňky poničí, protože to je první ovoce na stromech," uvedl Novák. Dobrá úroda meruněk je podle něj zhruba jednou za pět let.
Mimo kořalky lihovar vyrábí také pivovici, tu produkuje i mimo ovocnou sezonu. "Menší pivovary si udělají speciální pivo, samozřejmě to nesmí být z žádných zbytků. Některé pivovary se dřív domnívaly, že můžou dát různé zbytky piva a my z toho uděláme super pivovici. Tak to není, surovina musí být kvalitní," řekl Novák. Podle něj jde v podstatě o českou whisky. Pivovice, jinak také chmelovice, zraje v dřevěných sudech. Pivovicí lihovar zásobuje kupříkladu vinotéky, ročně vyprodukuje na 10 000 litrů destilátu z piva.