Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů motorových vozidel meziročně vzrostly o 7,4 procenta. Z hlediska aktuální situace kolem koronaviru jsou podle analytiků únorové výsledky maloobchodu nepodstatné, dopady epidemie se podle nich naplno projeví v březnu.
Lidé v únoru více kupovali potraviny, zdravotnické pomůcky, léky a kosmetiku. Pokračoval pokles prodeje motorových vozidel, meziročně o pět procent. V dalších měsících se podle ekonomů segment bude dále propadat.
Spotřebitelské chování v únoru bylo podle analytiků ještě taženo rostoucí kupní silou a nízkou nezaměstnaností. Ve výsledcích se ale už projevily první panické nákupy. "V únoru podle očekávání výrazně zrychlily prodeje potravin, a to na 5,3 procenta, zatímco průměrný růst v minulém roce činil dvě procenta," upozornil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Tradičně se dařilo e-shopům a zásilkovým službám, u kterých tržby meziročně vzrostly o 19,2 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky lze očekávat, že s nástupem restriktivních opatření budou tyto prodeje růst ještě podstatně rychleji.
Automobilový trh nečekají dobré zprávy
Naopak do potíží se podle ekonomů v souvislosti s koronavirem dostane automobilový sektor. "V Číně, největším automobilovém trhu světa, prodeje osobních automobilů v únoru meziročně propadly o 82 procent. A ačkoli se čínský trh začne postupně zotavovat, problémy se mezitím přenesly do dalších zemí. Březnové prodeje automobilů tak budou velmi slabé, a v dubnu se dále zhorší," předpokládá Seidler.
V dalších měsících se očekává rovněž výrazný propad tržeb hotelů a restaurací. V ubytování byl pokles patrný už v únoru, podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy klesly tržby nejvýrazněji od listopadu roku 2018. Teprve březnové výsledky ale podle Petra Dufka z ČSOB ukážou, jak silně epidemie poznamenala toto odvětví. "Rovněž naznačí rychlost a hloubku recese české ekonomiky," dodal.
"Ještě před měsícem jsme prognózovali pro letošek zpomalení růstu maloobchodních tržeb na 3,2 procenta. Ale nyní lze očekávat pro letošní rok pokles hluší než pět procent," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Dramatičnost situace bude podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče záviset na odbourávání současných opatření proti šíření koronaviru.