Největší zájem o spořicí účty projevují obyvatelé Prahy, kteří podle analýzy dat o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz tvoří třetinu zkoumaného vzorku čítajícího přes 730 tisíc osob.
Nejaktivnějšími střadateli jsou senioři ve věku 65 let a více, kteří zaujímají čtvrtinu. Údaje sbírané od letošního ledna do listopadu také ukazují, že z hlediska zájmu o spořicí účty nepanuje mezi muži a ženami téměř žádný rozdíl.
Bankovní domy měly díky příznivým sazbám ČNB možnost navýšit úrokové sazby pro koncové střadatele. Nejvíce zájemců o ně bylo v srpnu a září. Naopak nejnižší míra zájmu byla v lednu, kdy se na trhu začaly ve větší míře objevovat výhodné nabídky spořicích účtů.
Po Pražanech s 244 tisíci osobami, které projevily zájem na portálu o spořicí účty, následovali lidé z Jihomoravského kraje s více než 89 tisíc zájemci (12 procent z celého vzorku). Třetí příčku obsadil Moravskoslezský kraj s více než 68 tisíc zájemci (devět procent). Obecně k zájmu o tento produkt mohou střadatele přivést vyšší mzdy, ale roli může hrát i obava ze zhoršení ekonomické situace. Mít spořicí účet nejméně láká obyvatele Karlovarského (procento) a Libereckého kraje (dvě procenta).
Od začátku roku provedlo na portálu srovnání spořicích účtů více než 170 tisíc návštěvníků věkové skupiny nad 65 let a tvoří tak 24 procent z celého vzorku. "Existuje několik důvodů, proč se tento produkt těší velké oblibě právě u seniorů. Jednak jde o konzervativní produkt, který je pojištěný ze zákona.
Dalším důvodem je to, že většina zájemců má v tomto věku minimální nebo nulové úvěrové výdaje, čili má již splacené půjčky i hypotéky. Navíc je tento produkt jednoduchý a neobsahuje zpravidla mnoho podmínek," míní finanční analytik Ušetřeno.cz Daniel Gorol.
Spořivost u mladých lidí
Druhou nejpočetnější skupinu střadatelů představují lidé ve věku 25 až 35 let, která čítá přes 140 tisíc lidí. Na druhé straně nejméně spořivou skupinou jsou mladí ve věku 18 až 25 let, kde zájem o produkt projevilo 26 tisíc z nich. "Nízký zájem o spořicí účty je ze strany mladé generace vcelku logický. Jde totiž většinou o osoby na samém začátku kariéry nebo o studenty," podotkl Gorol.
Výsledky analýzy dat o návštěvnících portálu Ušetřeno.cz také potvrdily, že z hlediska zájmu o spořicí produkt není mezi pohlavími velký rozdíl. Během roku ho jen nepatrně více vyhledávali muži (53 procent), nicméně v srpnu a září byl mírně vyšší zájem ze strany žen (51 procent).
Nejčastěji vybíranými spořicími produkty u návštěvníků portálu byly v tomto roce spořicí účty od Raiffeisenbank, ING, Hello bank! a Trinity bank. V podzimních měsících narostl zájem také o spořicí produkt od Wüstenrotu. Podle nabídek spořicích účtů byly nejaktivnější spíše mladší digitální banky, jako jsou Creditas nebo Hello bank!. Atraktivní nabídky pro zákazníky však připravili i zaběhnutí hráči jako například Moneta Money bank, která letos vyzkoušela různé produkty v této kategorii.