Některé firmy, které spontánně do svého sortimentu zařadily výrobu roušek, v jejich produkci dál pokračují, jiné se vrací k běžným zakázkám. Vyplývá to z ankety v jednotlivých krajích. Další společnosti naopak investovaly do zvýšení produkce. Jednou z nich je výrobce zdravotnického materiálu Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku, který v červnu spustí další linku na nanoroušky. Navýší tím výrobu z jednoho na čtyři miliony kusů měsíčně, řekla mluvčí firmy Martina Piskorová.
Společnost Batist zahájila výrobu nanoroušek, které mají lepší filtrační schopnost než obyčejné ústenky, letos. Firma do vývoje a výroby nové nanoroušky investovala nižší desítky milionů korun, uvedli bez bližšího upřesnění zástupci firmy. Kvůli plánovanému rozšíření výroby přijala společnost okolo 70 zaměstnanců.
Navýšení výroby roušek chystají i firmy Spur a Holík International ve Zlínském kraji. Společnost Spur, která od března vyrábí nanotextilii schopnou zachytit koronavirus, ze které se dělají roušky, chystá také výrobu respirátorů. Nyní vyrobí asi 200 tisíc roušek za týden, od června by se kapacita měla navýšit o asi 500 tisíc respirátorů a dalších 200 tisíc roušek týdně, řekl generální ředitel firmy Tomáš Dudák. "Zásadní není teoretická kapacita a počet strojů, ale schopnost kolegů udržet stabilní produkci a zajistit kvalitní textilii pro výrobu v dostatečném množství. To je nyní hlavní problém v celé Evropě," uvedl Dudák. Firma chystá nové výrobní prostory.
Ostravská společnost Clinitex naopak projekt na rozšíření produkce pratelných ústenek odložila. Současná poptávka totiž podle jednatele společnosti Petra Bukovského s výjimkou nanotechnologií směřuje výhradně k jednorázovým výrobkům, zatímco Clinitex se zaměřuje na ty k opakovanému použití. Nyní se výroba firmy vrací k běžnému režimu. Clinitex dodává oděvy pro zdravotnický personál i pacienty, lůžkoviny, operační pláště, funkční oděvy pro zdravotnické záchranáře nebo inkontinenční podložky.
Export do zahraničí
Roušky dál vyrábí strakonická textilní firma Moira, výrobce funkčního prádla. Při koronavirové epidemii ušila asi 20 tisíc ústenek. Vyrábí je dál, protože zákazníci je stále chtějí, společnost je zároveň začala vyvážet do Nizozemska. Nyní tvoří asi pět procent produkce. Táborská textilní firma Unuodesign, jež vyrábí dětské oblečení a látkové pleny, ušila při pandemii tisíce roušek, teď už je nešije, má ale zásobu asi 3000 kusů. Teď se věnuje své výrobě; za březen a duben téměř zdvojnásobila plánovaný obrat. "Byly zavřené obchody, začalo jaro, to si žádá softshellové oblečení, a ten byl k mání u nás. Nárůst zájmu byl extrémní a skvěle se prodávaly i látky, a to nejen na roušky," řekla majitelka společnosti Petra Plemlová.
V sortimentu jabloneckého výrobního družstva ARTEP už roušky zůstanou. Na skladě jich má firma zhruba stovku, další je připravena vyrobit na objednávku. Ve výrobě roušek v menším rozsahu pokračuje i společnost Evona Chrudim, která je jinak výrobce pyžam, prádla, termoprádla, módních oděvů a punčochového zboží. Ve skladu jich má zásobu kolem 10 tisíc. V případě potřeby je schopna kapacitu výroby opět navýšit na 10 tisíc kusů denně.
Měsíc šila bavlněné roušky místo klobouků firma Karpet z Bzence na Hodonísku. Ve firmě se rozhodli jako v řadě jiných spontánně ve chvíli, kdy vláda nařídila povinné nošení roušek, ale lidé si je neměli kde koupit. Nyní už se může firma, která je na trhu od roku 1992, zase věnovat svému tradičnímu výrobnímu programu, vedle novojičínského Tonaku je v Česku dalším z významných výrobců klobouků. K tradičnímu sortimentu se vrací i výrobce bytového textilu B.E.S. z Petrovic na Příbramsku.