Zatímco loni nabírala nové pracovníky třetina firem, letos to plánuje více než polovina. Nejčastěji chtějí stavy navyšovat zaměstnavatelé v automobilovém průmyslu. Problémem je přetrvávající nedostatek uchazečů, a to zejména na vyšší technické a kvalifikované pozice ve výrobě.
Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, který uskutečnila agentura B-inside mezi 241 personalisty v únoru před vypuknutím války na Ukrajině. Firmy ale věří, že jejich náborové plány se v důsledku konfliktu výrazně nezmění.
Čeští zaměstnavatelé plánují také podle konkurenční společnosti Manpower i ve druhém čtvrtletí 2022 mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět. Přijímat nové zaměstnance plánuje podle jejího průzkumu 33 procent zaměstnavatelů, naopak 21 procent očekává snižování jejich počtu.
Průzkum Hofmann Personal se konal před vypuknutím války na Ukrajině, kdy velká část podniků plánovala doplnit stavy po vlně propouštění v době pandemie. "I přesto, že válečný konflikt opět zpřetrhal dodavatelské řetězce a firmy čelí problémům s výpadky dodávek dílů a zpomalováním výroby, zachovávají si optimismus a věří, že jejich původní náborové plány se výrazně nezmění," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Až třetina dotázaných společností má aktuálně více zaměstnanců než loni v březnu. Nejčastěji se jejich počty zvedaly v obchodu a službách, naopak v automobilovém průmyslu kvůli častějšímu propouštění klesaly. Nadprůměrně v posledním roce snižovaly stavy zejména firmy v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, nejméně ty v západních Čechách.
V automobilovém průmyslu podle průzkumu nábor plánuje 60 procent dotázaných. Zvyšovat počty zaměstnanců plánují firmy napříč celou republikou, nejvíce v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji, nejméně v kraji Jihomoravském, kde s náborem nováčků počítá jen 37 procent zaměstnavatelů.
I když se více než polovina personalistů na počátku války na Ukrajině domnívala, že uprchlíci pomohou vyřešit problém s nedostatkem pracovníků, aktuální údaje naznačují, že poptávka se spíše nepotká s nabídkou. "Skutečnost, že profesní struktura uprchlíků neodpovídá potřebám českých firem v našem posledním průzkumu potvrdilo 38 procent personalistů. Až 80 procent ukrajinských uprchlíků totiž tvoří ženy, které obvykle nemají pro technické pozice kvalifikaci anebo pro ně není vhodná těžká nekvalifikovaná práce ve výrobě," dodala Hrbáčková.