Počet průmyslových robotů se v příštích třech letech do roku 2022 zvýší o dva miliony kusů na téměř dvojnásobek. Předloni se jejich instalovaný počet odhadoval celosvětově na 2,4 milionu. Zavádění robotů ve firmách částečně ovlivní současná epidemie koronaviru, kdy podniky musí snižovat závislost na lidské pracovní síle. Zájem bude především o tzv. kolaborativní roboty, které spolupracují s lidmi. Vyplývá to z informací Mezinárodní federace robotiky (IFR).
Automatizace je podle obchodního ředitele Universal Robots pro ČR a SR Pavla Bezuckého jeden ze způsobů, jak snížit závislost výrobců na externích faktorech. "Zároveň s tím ale firmy zažívají období nejistoty ohledně budoucího vývoje a nedokážou přesně odhadnout, jaké potřeby budou mít za dva, tři roky. Právě z tohoto důvodu mnoho z nich volí takové řešení, které jim poskytuje maximální flexibilitu. Jedním z takových flexibilních řešení je využití kolaborativních robotů," podotkl.
Díky jejich klesající ceně v posledních letech se roboty dostávají do čím dál více průmyslových odvětví. Zatímco mezi lety 2005 a 2008 byl podle federace robotiky průměrný celosvětový roční prodej robotů kolem 115 tisíc kusů, předloni to již bylo 422 tisíc kusů ročně.
"Tato pandemie posílila naše odhodlání pokračovat v investování nejenom do robotizace, ale i celkově do automatizovaných řešení, díky kterým budou naše výrobní systémy méně závislé na lidech a více inteligentní," uvedl ředitel výrobce automobilových dílů India Pistons Ram Venkataramani.
Pomocní roboti
Rozšíření robotů nahrává vedle klesající ceny také rozvoj podkategorie kolaborativních robotů, tzv. kobotů. Na rozdíl od velkých průmyslových robotů jsou totiž daleko menší, levnější a snadno se dají přenášet na jiná místa a programovat na jiné úkoly. ABI Research očekává, že výnosy z prodeje kobotů narostou v roce 2030 až na 11,8 miliardy USD proti 1,9 miliardy v roce 2018.
Spolupráce lidí s roboty navíc podle studie MIT Technology Review snižuje prostoje a nečinnost ve výrobě až o 85 procent. Podle Universal Robots může díky použití kobotů vzrůst produktivita menších firem o 30 procent.
"I když u mnoha firem nyní panují obavy a s investicemi se snaží spíše vyčkávat, několik z nich i přes současnou situaci se právě do těchto investic odhodlalo. Z chování našich zákazníků máme pocit, že pandemie v mnoha sektorech nástup robotizace nyní spíše urychluje. Teď je totiž ideální doba k integraci robotů do výrobních technologií. Teď nebereme firmám drahocenný výrobní čas, který potřebují ke splnění zakázek v požadovaném množství, kvalitě a čase ze strany jejich zákazníků. Není třeba provádět integraci v nočních hodinách a o víkendech," dodal výkonný ředitel HCR Czech Tomáš Rudle.
Robotizace výroby je podle Jiřího Böhma ze serveru Orobotice.cz nyní velkým tématem hlavně pro menší firmy do 50 zaměstnanců. Ty jsou totiž na rozdíl od větších pružnější při zavádění nových technologií, a navíc velké podniky již roboty většinou ve své výrobě používají.