Američtí spotřebitelé v prvních hodinách začátku předvánočních nákupů na Den díkůvzdání utratili podle údajů Adobe Analytics na internetu více než dvě miliardy dolarů (46,4 miliardy korun), což je o 20 procent více než loni.
Fronty v kamenných obchodech byly spíše menší, což odráží širší trend odklonu od nákupů v kamenných prodejnách, napsala agentura Reuters. Černým pátkem, který připadá na pátek, v USA tradičně začíná předvánoční nákupní sezona.
Obchodní řetězce tentokrát nabídly slevy dříve, aby si prodloužily letošní kratší hlavní nákupní sezonu. To zřejmě přispělo k menšímu počtu nakupujících v obchodech po celé zemi, uvádějí analytici, kteří namátkově navštívili některá místa.
Černý pátek patří k největším nákupním dnům v roce. Výdaje na tento den pozorně sledují analytici a ekonomové jako vodítko dalšího vývoje maloobchodních tržeb i ekonomiky obecně. Za černý pátek je označován den po Dni díkůvzdání. Tradičně býval nejrušnějším a také jedním z nejchaotičtějších nákupních dní celého roku, protože obchody se snaží tento den přilákat kupující nabídkou velkých slev. V posledních letech je však tento den klidnější, protože obchody v USA otevírají již večer o Dni díkůvzdání.
Letos se podle průzkumu Národního svazu maloobchodu (NRF) chystá na nákupy na černý pátek a následující víkend více než 165 milionů lidí. Letošní předvánoční nákupní sezona ode Dne díkůvzdání do Božího hodu je však kratší o šest dní a nejkratší od roku 2013. To přimělo obchodníky začít nabízet výhody již dříve. Podle průzkumu NRF více než polovina spotřebitelů již zahájila předvánoční nákupy tento měsíc a v průměru již Američané dokončili téměř čtvrtinu svých nákupů, což je nejvíce v historii průzkumu NRF.
Černý pátek a kybernetické pondělí
Celkové předvánoční tržby v USA za listopad a prosinec se podle odhadů NRF mají letos zvýšit o 3,8 až 4,2 procenta na 727,9 miliardy dolarů až 730,7 miliardy dolarů. Za posledních pět let průměrný růst činil 3,7 procenta a loni zaostal výrazně za očekáváním, když tržby stouply jen o 2,1 procenta.
Návštěvnost obchodů sice stále zůstává důležitým ukazatelem, mnoho nákupů se však nyní uskuteční přes internet. Adobe Analytics, která sleduje transakce 80 ze 100 největších internetových obchodů v USA, odhaduje, že tržby z internetového prodeje na černý pátek letos vzrostou o více než 20 procent na 7,5 miliardy dolarů. Za celé předvánoční nákupní období Adobe Analytics odhaduje tržby 143,7 miliardy dolarů, což by bylo o 14,1 procenta více než loni. Nicméně letošní kratší sezona má snížit internetové tržby o jednu miliardu dolarů.
Podle MasterCard SpendingPulse má být černý pátek znovu největším obchodním dnem roku. Následovat by měla poslední sobota před Vánocemi.
Název černý pátek zřejmě vznikl v 60. letech a údajně vystihuje dopravní problémy, jimž museli řidiči a policisté čelit kvůli náporu nakupujících. Teprve později se objevilo vysvětlení, že právě po Dni díkůvzdání začínají mít obchody zisk, jsou tedy v "černých číslech".
Po černém pátku následuje tzv. kybernetické pondělí. V tento den nabízejí vysoké slevy internetoví prodejci.