Další dopis pro vládu, premiéra Petra Fialu i dotčená ministerstva rozeslaly organizace na pomoc potřebným, ve kterém dál vyzývají vládu, aby se do Evropského sociálního fondu (ESF+) vrátily zpátky peníze z Fondu soudržnosti. Do něj část sumy původně určené na sociální projekty přesměroval minulý kabinet Andreje Babiše (ANO). Iva Kuchyňková z Iniciativy Za bydlení v pondělí na tiskové konferenci uvedla, že jde o 270 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 6,5 miliardy korun.
Organizace lobují za návrat peněž do ESF+ od roku 2021, tehdy z něj předchozí vláda převedla deset procent do strukturálních fondů. Podle neziskových organizací snížení sumy dopadá třeba na poradenství, aktivizační služby, pomoc seniorům či zadluženým rodinám s dětmi.
"Vyzýváme vládu a vládní koalici, aby rozhodla o vrácení deseti procent do Evropského sociálního fondu plus a rozhodla o revizi pravidel pro spolufinancování. Věříme, že na základě koaliční smlouvy tak učiní, protože je vyzýváme opravdu dlouhou dobu. Kdy jindy než nyní, kdy jsou finanční prostředky tolik potřeba, by měli rozhodnout právě ve prospěch lidí, " uvedla Kuchyňková. Dodala ale, že necítí ochotu, že by se vláda připravovala na návrat těchto prostředků.
Kuchyňková upozornila, že ESF+ je zásadní nástroj financování sociálních služeb a v sociálních výzvách chybějí finanční prostředky. Jde třeba o podporu pomoci integrace cizinců, aktuálně hlavně Ukrajinců, posílení podpory na sociální začleňování, sociálně vyloučené komunity či pomoc nízkoprahových služeb pro děti a mládež. "Pokud chudnou nové generace a děti nemají prostředí pro vývoj a vzdělání, pak to ohrožuje celou republiku," podotkla Kuchyňková.
Jan Černý za organizaci Člověk v tísni zmínil, že je potřeba dlouhodobě řešit přechod asi deseti procent populace v exekucích, které nemá schopnost do konce života splatit, do režimu insolvence, k čemuž se musí změnit legislativa. "Máme evropské peníze, které je na poradenství, aby je stát provedl touto složitou situací, možné použít. Vláda by měla tento krok učinit," řekl Černý.
"Nebavíme se o obrovské částce, ale sociálnímu segmentu může významně pomoci," pronesl Jan Krupa z Armády spásy. Klára Boumová z Charity Česká republika doplnila, že jakékoliv preventivní služby pomáhají předejít daleko větším škodám a vyšším nákladům v budoucnu.
Na programové období v letech 2021 až 2027 je v rámci Evropského sociálnímu fondu (ESF+) vyčleněno 2,4 miliardy eur (asi 57,6 mld. Kč), přičemž v operačním programu Zaměstnanost plus, který spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, je 1,5 miliardy eur (asi 36 mld. Kč). Z programu Zaměstnanost se platí například projekty ke zlepšení zaměstnávání, péče o děti a další potřebné, na podporu dlouhodobé péče o seniory či pomoc nejchudším.
Neziskové organizace chtějí rovněž přehodnocení nastavení spoluúčasti, ze které sice dostaly do konce programového období výjimku, ale podle Kuchyňkové má mezery.