Britská loděnice Harland and Wolff, která postavila i slavný Titanic, neskončí. Za šest milionů liber (přes 174 milionů korun) firmu sídlící v Belfastu koupila britská energetická společnost InfraStrata. Loděnice, která se po krachu své norské mateřské společnosti nacházela na pokraji bankrotu, byla v srpnu umístěna pod zvláštní správu. Informovala o tom agentura Reuters.
Víceúčelová výrobní zařízení, nábřeží a přístaviště loděnice se podle firmy InfraStrata jeví jako ideální pro odvětví energetické infrastruktury a další činnost společnosti. Kupec se tam chce zprvu soustředit na kovovýrobu určenou pro jeho energetické projekty.
Před tím, než loděnice skončila pod správou, pracovalo v ní 130 lidí. InfraStrata uvedla, že si nechá všech 79 zaměstnanců, kteří odmítli kývnout na dobrovolný odchod ze zaměstnání a loděnici po devět týdnů okupovali. Pracovní sílu chce kupec do pěti let navýšit na "několik stovek". Odbory Unite očekávají, že se lidé do práce začnou vracet už tento týden.
Hlavním projektem společnosti InfraStrata je skladovací zařízení zemního plynu na poloostrově Islandmagee v hrabství Antrim severně od Belfastu. S jeho budováním chce začít do konce roku. Plánuje také výrobu plovoucího zařízení na skladování zemního plynu.
Dopisovatel BBC Conor Macauley ovšem varuje, že InfraStrata nemá pro první z uvedených projektů "všechna potřebná schválení a místní se projektu s ohledem na ochranu přírodního prostředí brání".
Pro loděnici Harland and Wolff, založenou v roce 1861, pracovalo za největšího rozmachu v době druhé světové války kolem 35 tisíc lidí. Společnost stále symbolizuje minulost Belfastu, kdy byla irská metropole průmyslovým motorem britské ekonomiky, napsala agentura Reuters.