Pokud bude pandemie koronaviru dále utlumovat ekonomickou aktivitu, v průměru by se příjmy světových společností mohly v průběhu roku 2020 snížit o 44 procent.
Vyplývá to z průzkumu, který investiční společnost Fidelity International uskutečnila počátkem dubna mezi svými 150 analytiky, kteří pokrývají všechny sektory z celého světa.
Více než polovina analytiků očekává, že jimi pokrývané firmy budou v příštích 12 měsících čelit problémům se solventností, pokud zůstanou stejné podmínky jako v současnosti. Na 40 procent z nich ale očekává, že jejich sektory budou do 12 měsíců v počáteční fázi expanze a "začnou rašit zelené výhonky".
Očekávání analytiků ukazují, že dopad viru bude mít širší rozsah a delší trvání. Negativní dopad na příjmy kvůli covid-19 nyní očekává 91 procent analytiků proti 76 procentům v minulém měsíci. Z těchto 91 procent tři čtvrtiny analytiků předpokládají, že omezení budou mít negativní dopad na příjmy firem po celý rok, tedy nejen prvních šest měsíců. V březnu to odhadovala z těch, kdo čekali delší negativní dopad, pouze polovina analytiků.
"Tento měsíc jsme ve srovnání s údaji, které jsme shromáždili před čtyřmi týdny, zaznamenali v tržních výhledech našich analytiků velké změny. Je to proto, že koronavirus přešel z převážně asijské krize do globální pandemie. To vedlo ke komplikacím v důsledku celosvětové vzájemné závislosti dodavatelských řetězců, a to i v Číně, kde očekáváme první známky zotavení," uvedla zástupkyně oddělení vedoucího výzkumu akcií Fidelity International Fiona O'Neilová.
Ohrožení průmyslu
Obzvláště ohrožená nízkou solventností jsou průmyslová a spotřebitelská odvětví, ve kterých 53 procent analytiků u průmyslu a 57 procent analytiků u spotřebitelských odvětví předpovídá problémy již v příštích šesti měsících.
Mezi cyklickými sektory vypadají v lepší formě finanční a technologické společnosti. Pouze 17 procent finančních analytiků sledujících tyto sektory předpokládá, že jejich společnosti budou mít problémy se solventností.
"Banky se od doby velké finanční krize hodně naučily a naštěstí se dostaly do současné pandemie silnější. Po letech hromadění kapitálu jsou schopny být součástí řešení pro celou ekonomiku. K tomu je navíc mnoho balíčků finanční pomoci, které zavádí centrální banky na podporu likvidity," upozornila O'Neillová.
Na 40 procent analytiků očekává, že jejich sektory budou v počáteční fázi expanze za 12 měsíců, zatímco pouhých 16 procent očekává, že jejich sektor bude za rok v recesi. Je však nepravděpodobné, že by nastalo koordinované globální zotavení, protože v různých regionech dochází k zotavení v různých časech.