Prodej alkoholu v přepočtu na litry čistého lihu se v březnu, kdy byla v Česku zavedena opatření proti šíření koronaviru, meziročně snížil o 24 procent. V maloobchodu prodej sice stoupl o 14 procent, propadl se však v restauracích a hotelech, uvedla ve čtvrtek v tiskové zprávě Unie výrobců a dovozců alkoholu s odkazem na agenturu Nielsen, která zkoumá trh. Za poklesem podle unie stojí hlavně absence turistů a velké části zahraničních dělníků v ČR.
"Předpokládáme, že v době koronakrize většina lidí nezměnila významně svoje chování v oblasti konzumace alkoholických nápojů ve srovnání s dobou před krizí. Kdo byl zvyklý zajít si do restaurace nebo baru, ale musí zůstat doma. Přesto prodeje alkoholických nápojů po přepočtu na jednotky lihu poklesly o 24 procent," uvedl výkonný ředitel unie Vladimír Darebník.
Vedle turistů, kteří opustili Česko, za poklesem prodeje alkoholu podle Darebníka stojí také ukončení jeho přeshraničního prodeje. "Hodně alkoholu u nás kupovali Němci a Rakušané, kteří k nám dříve přijížděli do příhraničních obchodů na cenově výhodné nákupy podobně, jako naši občané jezdili pro potraviny a oblečení zase k nim," uvedl Darebník. Podle něj by se tak Češi měli přestat označovat za jedny z největších spotřebitelů alkoholu na světě, nynější prodeje jsou totiž průměrem EU.
Za zvýšením tržeb za lihoviny v maloobchodu pak svaz vidí mimo jiné to, že se zvýšila spotřební daň. Spotřební daň u půllitrové láhve 40procentního alkoholu letos stoupla z 57 korun na 64,50 koruny. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Po započtení DPH jde podle ní o zvýšení ceny o 16 procent.