Průměrný český investor do podílových fondů v letošním prvním čtvrtletí prodělal téměř pět procent. Na záporném výsledku se podílí jak akciové fondy s poklesem o šest procent, tak dluhopisové fondy se ztrátou čtyř procent.
Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu. V roce 2021 činil průměrný výnos sedm procent, o rok dříve 5,9 procenta.
Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. "K březnu zůstává stále atraktivní investiční výkonnost v delším časovém horizontu, když průměrný investor za čtyřleté období zhodnotil svůj jednorázový vklad o téměř čtyři procenta ročně, zatímco v akciovém fondu dokonce o více než sedm procent ročně," komentoval vývoj hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.
V kontrastu s převažujícím trendem trhu se podle něj dařilo fondům investujícím do komodit, hodnotových akcií či regionu Latinské Ameriky. Slušnou rezistenci proti poklesům předvedly i fondy českých státních dluhopisů s krátkou dobou splatnosti či fondy zahraničních státních protiinflačních dluhopisů. Výkonnost akciových podílových fondů kopírovala vývoj předních tržních indexů, když akcie vyspělých zemí klesly o 5,5 procenta, zatímco akcie rozvíjejících se ekonomik ztratily 7,3 procenta.
"Po výkonnostně silném roce 2021 byly trhy v prvním čtvrtletí silně zasaženy negativními faktory. V lednu si akcie prošly cenovým propadem vyvolaným zejména očekáváním zpřísnění měnové politiky. Koncem února pak jednoznačně začaly převažovat obavy z ekonomických důsledků ruské invaze na Ukrajinu. Po prvním březnovém týdnu se ale začaly akcie postupně lehce zotavovat," upozornil Bechník.
Výraznými změnami letos procházejí především akcie rozvíjejících se ekonomik, když znatelně ztratily na své hodnotě. Jedním z důvodů byl vývoj čínského finančního trhu. Vinou uzavření moskevské burzy a omezením ze strany Ruské centrální banky nebylo možné stanovit hodnotu cenných papírů ruských společností. Některé fondy proto musely pozastavit své oceňování. Mnoho českých investorů tak prozatím disponuje poslední známou hodnotou své fondové investice z konce února. Jde téměř výhradně o fondy s orientací právě na východní Evropu, podotkl Bechník.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl podle dat Asociace pro kapitálový trh v roce 2021 o 117,9 miliardy na 707,6 miliardy korun.