Rusové v prvním březnovém týdnu začali více nakupovat elektroniku a farmaceutické zboží a utráceli také více za oděvy a obuv. Zásobili se tak zbožím v době, kdy rubl prudce klesl a západní sankce omezily obchod. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila státní Promsvyazbank (PSB).
Ceny zboží se od 24. února, kdy Moskva zahájila invazi na Ukrajinu, plošně zvýšily. Invaze vyvolala sankce, které Rusko ekonomicky izolovaly a poslaly ruský rubl na rekordní minimum. Mnoho předních světových firem pozastavilo v zemi své operace a země je z velké části vyloučena z mezinárodního finančního systému.
Běžný Rus utratil v prvním březnovém týdnu o 21 procent více ve srovnání s únorovým průměrem. Způsobila to na jedné straně inflace, na druhé straně ale také rychlá snaha vytvářet si zásoby, uvedla PSB po analýze transakcí kreditními a debetními kartami.
PSB nabízí širokou škálu služeb. Od roku 2017, kdy ji zachránila centrální banka, se zaměřuje na státní zaměstnance a sektor obrany.
Výdaje za elektronické zboží se zvýšily o 40 procent. Tržby lékáren stouply o 22 procent. Poptávka po oblečení a obuvi a útraty v supermarketech vzrostly o 16 procent, uvedla PSB. Po očištění o inflaci se poptávka po těchto druzích zboží zvýšila o 14 až 21 procent. Rusové naopak snížili své výdaje v kavárnách a restauracích o šest procent.
Ve stresovém prostředí chtějí zákazníci "zafixovat ceny a nakupovat nejen oblíbené, ale i běžné zboží", dodal ke zprávě analytik PSB Dmitrij Grickevič. Ten očekává, že poptávka se v následujících týdnech uklidní, protože by se měly obnovit dodavatelské řetězce z Číny a Indie.
Podle ministerstva hospodářství dosáhla meziroční inflace ke 4. březnu 10,42 procenta. Stoupla tak z 9,05 procenta, kde byla k 25. únoru. Týdenní inflace stoupla na 2,22 procenta z 0,45 procenta v předchozím týdnu, což byla nejvyšší hodnota od roku 1998, napsala agentura Reuters.