Vítězství snímku Parazit na Oscarech je v Hollywoodu chápáno jako určitá revoluce: jde o první neanglický film, který vyhrál hlavní cenu. V Jižní Koreji slaví tento historický úspěch celá země, radují se ale i ve Španělsku. Popularita Parazita totiž vynáší jedné rodinné firmě obrovské zisky.
Společnost Bonilla a la vista sídlící na severozápadě Španělska exportuje do Jižní Koreje každý rok kolem 40 tun chipsů. Minulý měsíc si ale firma povšimla nezvyklého nárůstu objednávek, a to nejen z asijské země, ale i z tuzemska.
Brzy nato zjistila, že důvodem je propagace jejího produktu na sociálních sítích, ať už ze strany obyčejných uživatelů nebo i influencerů. Modrobílá plechovka s chipsy Bonilla a la vista se totiž objevila v památné scéně Parazita, kde rodina Kimů nespoutaně pojídá nezdravá jídla a pije alkohol v luxusním obýváku jejich zaměstnavatele - rodiny Parkových.
On-line objednávky díky tomu vzrostly o 150 procent, což pro společnost znamená nejen velký zisk, ale také více práce pro stovku zaměstnanců. S ničím podobným nepočítali, o žádný cílený product placement nešlo.
"Byla totální náhoda, že se plechovka ve filmu objevila. Dozvěděli jsme se to až od našich přátel a zákazníků, kteří film viděli. Bylo to velké, ale krásné překvapení," sdělila serveru The Guardian mluvčí společnosti. "Prodej se hodně zvýšil, kupodivu ale hlavně ve Španělsku. Distributoři nás požádali o další zboží, aby uspokojili poptávku," dodala.
Bonilla a la vista byla založena v roce 1932. Dnes každoročně vyprodukuje 540 tun brambůrků a takzvaných churros. Kolem 60 tun posílá do zámoří, přičemž hned dvě třetiny z toho jde přímo do Jižní Koreje. Půlkilová plechovka tam stojí 23 eur (asi 570 korun), ve Španělsku je o deset eur levnější.
Podnik vede 87letý César Bonilla, syn zakladatele Salvadora Bonilly. "Bylo to obrovské překvapení - lepší publicitu než být ve filmu, co vyhrál Oscara, už získat nemůžete. Vyvážíme celkem do dvaceti zemí, ale nikdy jsme nezažili takový boom," přiznal. Jednu nebo dvě plechovky hodlá poslat přímo režisérovi filmu Pong Čun-hovi. "Určitě si je zaslouží," uzavřel.
Hra o trůny a Starbucks
Jako slepý k houslím přišel loni v květnu k propagaci své značky také kavárenský řetězec Starbucks. Ve čtvrté epizodě závěrečné série Hry o trůny se totiž v jedné scéně objevil plastový kelímek, což bylo ze strany stanice HBO samozřejmě pochybení vzhledem k tomu, že jde o středověký fantasy seriál. Fanoušci se hned dovtípili, že šlo o kelímek ze Starbucksu. Pozdější detailní náhled ale rozklíčoval, že patřil jiné, méně známé firmě.
To ale Starbucksu vadit nemuselo, neboť se o tom do té doby na sociálních sítích hojně psalo a diskutovalo. Podle marketingových analytiků tak společnost dostala zdarma promo na svůj produkt v hodnotě kolem 23 miliard dolarů.