V současnosti je ve většině krajských měst levnější platit měsíčně splátku hypotéky než nájem.
Splátka hypotéky totiž vyjde měsíčně u bytu o rozloze 60 metrů čtverečních levněji v průměru o 1138 korun. Výjimkou jsou ovšem Praha a Brno, kde měsíční splátka hypotéky převyšuje pronájem. V Praze je to o zhruba 2300 korun a v Brně zhruba o 1100 korun. Vyplývá to ze zveřejněných údajů finanční skupiny Wüstenrot, Českého statistického úřadu a portálu realitymix.cz, o kterých v úterý informovala v tiskové zprávě skupina Wüstenrot.
Průměrná splátka hypotéky podle údajů Wüstenrot činí 13 504 korun měsíčně, zatímco nájem stejného bytu stojí v průměru 12 367 korun. "Nedostatek bytů žene nahoru nejen ceny nemovitostí, ale i nájmů. Rozdíl přitom může činit i více než pět tisíc korun ve prospěch splátky hypotéky," uvedl produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot Marian Holub.
V metropoli chybí byty
Největší cenové rozdíly jsou podle Holuba v Ostravě a Ústí nad Labem. V Ústí nad Labem je hypotéka měsíčně levnější v průměru o 5286 korun. V Ostravě je to pak více než čtyři tisíce korun. "Je ale třeba brát v úvahu to, že v Ústí je poměrně velká vyloučená lokalita, kde nabídka výrazně převyšuje poptávku. A podobný problém má i Ostrava s 15 sociálně vyloučenými lokalitami," uvedl Holub. Nejvyrovnanější podíl pak má Plzeň, České Budějovice a Karlovy Vary, kde se rozdíl mezi nájmem a splátkou pohybuje v řádech stokorun.
V Praze pak podle Holuba chybí aktuálně asi 22 tisíc bytů a prodejní i nájemní ceny rekordně rostou. "Pokud tedy máte prostředky na byt v Praze, je už prakticky jedno, zda měsíčně platíte 21 tisíc korun nájem, nebo 23 500 korun hypotéku, kde ale navíc bydlíte ve vlastním. To samé pak platí i pro Brno," uvedl Holub.