Stavební firmy sídlící na Vysočině zvýšily loni do konce září svou základní výrobu o 19,1 procenta na 5,33 miliardy korun. Proti celorepublikovému číslu měly přibližně o procentní bod vyšší meziroční nárůst.
Pomaleji než na Vysočině rostla základní stavební výroba podnikům v šesti krajích Česka a v Libereckém kraji klesla. Vyplývá to z údajů, které poskytla jihlavská správa Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Základní výroba stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci v ČR se v loňských prvních třech čtvrtletích zvýšila v průměru o 18 procent na 153,4 miliardy korun. Firmám v Libereckém kraji se výroba snížila o 1,5 procenta. Naopak stavební podniky v Olomouckém kraji měly loni do konce záři o třetinu vyšší výrobu než ve stejné době roku 2021.
Pracovníci stavebních podniků z Vysočiny měli v loňských prvních třech čtvrtletích průměrný plat 41 573 korun hrubého měsíčně. V meziročním porovnání jejich mzdy stouply o 7,8 procenta. V ČR se platy ve stavebních firmách průměrně zvýšily o osm procent na 44 051 korun hrubého měsíčně. Spotřebitelské ceny ale rostly rychleji.
Podle ČSÚ se spotřebitelské ceny v Česku v prvním čtvrtletí roku 2022 zvýšily o 11,2 procenta, ve druhém čtvrtletí vzrostly o 15,8 procenta a ve třetím čtvrtletí minulého roku o 17,6 procenta.
Méně peněz než předloni dostávali v loňských prvních devíti měsících pouze zaměstnanci stavebních firem na Karlovarsku, jimž průměrná měsíční mzda klesla o 4,9 procenta na 31 024 korun. Podniky v tomto kraji ale zaměstnávaly jen zhruba 700 lidí, nejméně v Česku. Nejlépe placení byli pracovníci stavebních firem se sídlem v Praze, kteří v průměru pobírali 49 541 korun hrubého.
Stavební podniky na Vysočině, které měly 50 a víc zaměstnanců, měly vloni do konce září v průměru 3734 pracovníků. V celém Česku pracovalo v těchto firmách 78 091 lidí.