Cena stříbra se od začátku roku na světových trzích zvýšila podle agentury Bloomberg o 14 procent na 17,6 dolaru za unci. Na začátku září přitom atakovala hranici 19,3 USD, což je nejvyšší úroveň od roku 2016.
Za růstem stojí zvýšené investice do drahého kovu. Poptávka po stříbrných mincích letos stoupla o 30 procent, uvedl analytik společnosti Golden Gate Marek Brávník.
"Cena stříbra dál extrémně poroste, neboť stříbro bude vzácnější a vzácnější. Do deset let stříbro pravděpodobně dojde úplně. Navíc se čeká významný růst poptávky po investičním stříbře, které je stále 85krát levnější než zlato," řekl Brávník.
Světové zásoby stříbra rapidně zmenšují. Většina velkých ložisek je daleko za produkčním vrcholem, čili těžba klesá, nebo se významně prodražuje. Kvůli stále relativně nízké ceně stříbra se přitom nevyplatí investice do recyklace kovu například z elektroniky či solárních panelů, upozornil Brávník.
Průmysl zatím nedokáže za stříbro najít náhradu, která by měla jeho vlastnosti a přitom byla za stejně nízkou cenu. Dokud se ale cena nezvýší, jsou jen omezené možnosti ho recyklovat. "Nikdo nebude dávat 20 dolarů za recyklaci stříbra, které stojí 18 dolarů. Jakmile cena stoupne, rozběhne se recyklace," míní analytik.
"Na rozdíl od zlata je stříbro investorsky náročnější. "Pro větší rozkolísanost a cenu velmi ovlivněnou industriální poptávkou by k němu zájemci měli přistupovat více jako ke spekulativnímu aktivu. V Česku stříbro není osvobozeno od daně z přidané hodnoty, u nákupu je tedy potřeba počítat s 21procentní přirážkou," podotkl analytik WBTCB Ondřej Příhonský.
Loni vzrostla fyzická poptávka po stříbru o čtyři procenta na 32.146 tun. Poptávka po stříbrných slitcích ale narostla o více než polovinu. Celková světová produkce stříbra v roce 2018 přitom činila 31 237 tun, tedy o 909 tun méně, než zájemci poptávali. Z toho doly produkovaly 26 616 tun a z recyklace pocházelo 4707 tun. ČR loni zpracovala 62 tun stříbra, včetně recyklovaného kovu, a v průmyslu spotřebovala 58 tun.