Tři pětiny Čechů se obávají, že se jejich výdaje budou kvůli inflaci v příštích třech měsících dál zvyšovat. Počet lidí, kteří se obávají vysoké inflace, se ale proti minulosti snížil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Průzkum také ukázal, že pětina českých domácností nemá finanční rezervu pro případ neočekávaných výdajů nebo ztráty příjmů.
Podle průzkumu se 59 procent Čechů obává růstu výdajů v nadcházejících třech měsících. "To je však o šest procentních bodů méně než před třemi měsíci a nejméně od listopadu 2021, což může být signál vracející se spotřebitelské důvěry," upozornili autoři průzkumu.
Inflace v Česku v prosinci zpomalila na 15,8 procenta z listopadových 16,2 procenta. Za celý loňský rok dosáhla v průměru 15,1 procenta, což byla druhá nejvyšší hodnota od vzniku Česka. Letos odborníci očekávají v lednu zrychlení tempa růstu cen, v dalších měsících ale postupné zpomalování. Ve druhé polovině roku by podle nich inflace měla klesnout pod deset procent.
Podle statistických informací v posledních měsících nejrychleji rostou ceny potravin. Průzkum Ipsos ukázal, že v této oblasti jsou také obavy domácností nejvyšší. Dalšího zdražování potravin se obává 91 procent dotázaných, 89 procent se obává růstu nákladů na bydlení.
Průzkum rovněž ukázal, že pětina domácností nemá finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů. Ohroženy jsou zejména domácnosti samoživitelů, lidí s nižším příjmem a s nižším vzděláním. Tři pětiny domácností mají finanční rezervu nižší než tři měsíční příjmy.
Průzkum se uskutečnil na přelomu prosince a ledna na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku od 18 do 65 let. Celkem se ho zúčastnilo 1010 respondentů.