Průmyslová výroba v České republice očištěná o vliv počtu pracovních dnů zrychlila v březnu meziroční pokles na 10,8 procenta z únorových 0,9 procenta. Víc se propadla naposledy v červenci 2009 za hospodářské krize. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad. Bez očištění se průmysl v březnu meziročně propadl o 8,4 procenta, nejvýrazněji od července 2016.
"Průmysl v březnu 2020 ztratil řádově desetinu své obvyklé produkce, z větší části v souvislosti s přijatými opatřeními proti šíření koronaviru," uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. V březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem. Proti únoru po vyloučení sezonních vlivů se průmyslová výroba snížila o 8,7 procenta.
K meziroční změně průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba vozidel, která klesla o víc než čtvrtinu. Kovodělná výroba se snížila o 8,3 procenta. Výroba naopak vzrostla v potravinářském průmyslu o 6,9 procenta a také třeba v papírenství o 12,9 procenta a ve zpracování dřeva o 8,8 procenta.
Hodnota nových zakázek v březnu meziročně klesla o 15,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 13,1 procenta, tuzemských nových zakázek ubylo 21 procent. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v březnu proti loňsku klesly o 9,5 procenta, výrazněji u přímého vývozu než na domácím trhu.
Zaměstnanců průměrně evidovaných v průmyslu v březnu meziročně ubylo 2,6 procenta. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda proti březnu 2019 vzrostla o 3,2 procenta.