V Česku bylo letos v listopadu vyhlášeno 66 bankrotů obchodních společností, o osm více než v říjnu.
Bankrotů podnikatelů proti předchozímu měsíci ubylo 46 na 890, jejich počet byl tak nejnižší od července 2019, kdy v důsledku novely insolvenčního zákona skokově vzrostl na dvojnásobek. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.
Počet návrhů na bankrot firem meziměsíčně klesl o 18 na 80. V případě podnikatelů se snížil o 31 na 924.
V listopadu byl vyhlášen třetí nejvyšší počet bankrotů firem v letošním roce. "Odhadujeme, že jejich počet se letos zvýší o tři procenta proti roku 2018. I tak však bude nižší než v období let 2009 až 2017. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů letos vzroste o více než dvě pětiny, a to především v důsledku červnové novely insolvenčního zákona," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo vyhlášeno tradičně v Praze (30) a překvapivě v Moravskoslezském kraji (deset). V Jihočeském a Královéhradeckém kraji nebyl vyhlášen žádný firemní bankrot.
Nejvíce v obchodu
Zdaleka nejvíce jich bylo vyhlášeno již tradičně v obchodu (23). Následoval zpracovatelský průmysl (12). Od začátku roku bylo nejvíce bankrotů firem vyhlášeno rovněž v obchodu (169), ve zpracovatelském průmyslu (108) a v nakládání s nemovitostmi (62).
Nejrychleji rostl počet bankrotů obchodních společností v ubytování a stravování, zde jich bylo vyhlášeno meziročně o 45 procent více. Následovala doprava a skladování, kde počet bankrotů vzrostl meziročně o 22 procent. Naopak počet bankrotů se snížil v nakládání s nemovitostmi (o 19 procent) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (o dvě procenta).
Podnikatelé, u kterých byl v listopadu vyhlášen bankrot, nejčastěji působili v obchodu (200) a ve stavebnictví (188). Za 11 měsíců bylo vyhlášeno nejvíce jejich bankrotů v obchodu (1660), ve stavebnictví (1586) a v ostatních činnostech (845). V rámci hlavních odvětví rostl nejrychleji počet podnikatelských bankrotů ve zpracovatelském průmyslu, kde se zvýšil o polovinu, v profesních, vědeckých a technických činnostech (o 47 procent) a v dopravě a skladování (o 44 procent).