České stavebnictví letos meziročně klesne o sedm až osm procent, výkon se bude snižovat i příští rok. Především velkým firmám sice roste počet zakázek, chybějí jim však pracovníci, hlavně ti zahraniční. Ve výstavbě dopravní infrastruktury by měl stát zvýšit svou aktivitu. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavebnictví v září meziročně kleslo o 8,2 procenta, za první tři čtvrtletí se snížilo o 6,6 procenta.
"Snížené výkony nevyplývají bezprostředně z nedostatku práce stavebních firem, přinejmenším ne těch větších. Firmy nad 50 zaměstnanců ukázaly na konci září zásobu práce v běžných cenách o 13 procent vyšší než loni a také jejich nové zakázky ve třetím kvartálu meziročně lehce rostly. Segment malých firem, který zajišťuje až polovinu výkonů v odvětví, se ale zřejmě nachází v mnohem horší situaci," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Výhledy pro odvětví podle něj nehýří optimismem. Pro letošní rok očekává meziroční pokles stavebnictví o sedm až osm procent. "Pro příští rok nově počítáme rovněž s poklesem, byť snad mírnějším než letos. Zatímco velké infrastrukturní stavby budou pokračovat aspoň v letošním rozsahu, objem zakázek od soukromého sektoru, ale i z regionů či místních samospráv bude poznamenán výpadky příjmů a finanční nejistotou investorů," doplnil Sobíšek.
Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, v září meziročně kleslo o 8,9 procenta. Inženýrské stavitelství tvořené především výstavbou dopravní infrastruktury se snížilo o 6,7 procenta. "Přitom stavebnictví jako takové rozhodně netrpí nedostatkem zakázek. Samy firmy v průzkumech uvádějí, že jejich hlavní překážkou růstu je nedostatek zaměstnanců. Jako odvětví závislé na zahraniční pracovní síle je postižené výpadkem zahraničních pracovníků, ke kterému dochází od začátku pandemie," sdělil analytik ČSOB Petr Dufek.
Nedostatek pracovníků
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové stavební výroba v září příjemně překvapila. Meziroční pokles je nejnižší od dubna, meziměsíčně stavebnictví o 0,6 procenta vzrostlo. "Stavební sektor bude také zřejmě i nadále trpět nedostatkem pracovníků, což bude limitovat objem provedených prací. Zatímco před pandemií to bylo kvůli celkovému nedostatku lidí na trhu práce, nyní to bude i v důsledku odchodu zahraničních pracovníků. Pro letošek počítáme s poklesem stavebnictví o téměř sedm procent, v roce příštím pak o dalších 5,8 procenta," uvedla Steckerová.
Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda letos očekává pokles stavebnictví o osm procent, kvůli poměrně vysoké setrvačnosti podle něj bude odvětví znatelně klesat i v příštím roce. "V inženýrském stavitelství se projevuje investiční činnost hrazená z veřejných rozpočtů. Realizované veřejné investice v oblasti stavitelství ale i tak zatím zaostávají za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestuje," podotkl Kovanda.
Podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně stavebnictví potvrzuje, že má relativně zpožděnou, ale o to pak hlubší reakci na hospodářský vývoj. "Zatímco během jarního lockdownu ještě práce na dokončování i zahajování bytů setrvačností pokračovaly, hlavní propady začaly přicházet po jeho skončení," dodal Bartoň.