Česká pobočka Evropského spotřebitelského centra (ESC) loni úspěšně vyřešila 72 procent procent sporů Čechů s prodejci z Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie. U stížností zahraničních spotřebitelů na české podnikatele byli právníci centra úspěšní v 38 procentech případů.
Celkem řešili více než tisícovku sporů, přičemž na 650 stížností bylo na zahraniční prodejce ze strany českých spotřebitelů a zbytek, kolem 400, od cizinců na české prodejce. V úterý to sdělil Ondřej Tichota z české pobočky ESC.
Podle něj celková úspěšnost všech řešených sporů mezi prodávajícími a spotřebiteli loni dosáhla přibližně 56 procent, o rok dříve to bylo kolem 51 procent. Dvaasedmdesátiprocentní úspěšnost u stížností Čechů na zahraniční podnikatele pak byla nejvyšší v historii centra, doplnil Tichota.
ESC působí při České obchodní inspekci a bezplatně pomáhá spotřebitelům řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Velké Británie, Norska a Islandu. Rovněž informuje o právech spotřebitelů na jednotném evropském trhu.
Mezi případy, které centrum loni řešilo, Tichota zmínil kauzu Čecha, který si koupil z německého e-shopu kolo za téměř 170 tisíc korun, ale krátce po převzetí ho reklamoval kvůli zlomenému rámu. Prodejce si podle Tichoty vyžádal snímek praskliny a poté si kolo u spotřebitele vyzvedl. Po třech týdnech po dotazu ohledně stavu reklamace se spotřebitel od prodávajícího dozvěděl, že pracuje na výměně rámu za nový. Následně uplynula lhůta pro vyřízení reklamace daná českým řádem, kterým se smlouva řídila.
"Až několikaměsíční jednání našeho partnerského centra v Německu s podnikatelem přinesla výsledek - vrácení celé částky za bicykl i za speciální krabici pro jeho převoz," uvedl Tichota.
Česká kancelář ESC vedle sporů loni evidovala i žádosti o radu, jak postupovat v nějakém sporu. Bylo jich téměř 1700.