Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce budou spíše růst. Důvodem bude nastupující ekonomické oživení nebo očekávání investorů, že Česká národní banka letos zvýší úrokové sazby. Vliv bude mít také rozpočtová politika vlády. Vyplývá to z vyjádření oslovených analytiků.
Růst výnosů zpravidla zvyšuje náklady na obsluhu státního dluhu, naopak jejich pokles náklady snižuje. Ministerstvo financí přitom očekává, že čisté úrokové výdaje na obsluhu státního dluhu budou letos 47 miliard korun, v roce 2022 pak 50 miliard korun a o rok později 52,2 miliardy korun. Za loňský rok ministerstvo hlásilo před Vánocemi skutečné výdaje za zhruba 40 miliard korun.
"Vysoký nápor nabídky spolu s přípravami centrální banky na zvyšování úrokových sazeb podle nás povedou k dalšímu nárůstu výnosů českých státních dluhopisů," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Letošní rok přitom podle něj bude bude pro ministerstvo financí ještě komplikovanější než loňský.
"Díky vysokému plánovanému deficitu státního rozpočtu a historicky rekordnímu splátkovému kalendáři očekáváme, že nabídka státních dluhopisů bude minimálně srovnatelná s tou loňskou. Navíc ministerstvo bude muset emitovat drtivou většinu státních dluhopisů již v první polovině roku," uvedl Táborský.
Loni přitom podle něj české státní dluhopisy zažily absolutně rekordní rok. "S nástupem koronavirové krize a vidiny zhoršení obrázku veřejných financí hrozil v dubnu jejich výprodej zahraničními investory, nicméně do situace vstoupila Česká národní banka. Ta oznámila možný vstup na trh státních dluhopisů," uvedl. Podle Táborského to vedlo k vysoké poptávce investorů po českých dluhopisech po celý loňský rok.
Táborský zároveň upozornil na to, že rizikem pro letošní rok zůstává možné zhoršení výhledu ratingových agentur nebo i snížení ratingu České republiky. "To podle nás vzniká hlavně díky stále optimistickým výhledům všech hlavních agentur pro vývoj veřejných financí," uvedl.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy povede k růstu výnosů nadprůměrná nabídka dluhopisů ze strany ministerstva financí ve spojení s předpokládaným postupným zotavováním tuzemské, evropské i globální ekonomiky. Zároveň očekává, že mezinárodní investoři budou směřovat více peněz do rizikovějších aktiv, jako jsou například akcie. "Růst výnosu by podpořilo i možné zvýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky," uvedl Kovanda.
Podle něj tak výnos desetiletého státního dluhopisu během letoška vzroste z aktuálních zhruba 1,2 procenta na 1,5 procenta. "To mimochodem znamená, že pro banky bude stále méně výhodné pokračovat se snižováním sazeb hypoték," dodal.
Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil očekává během letoška určitou korekci výnosů českých dluhopisů, jejich současnou úroveň považuje za mírně nadsazenou. Na rozdíl od očekávání trhu totiž nepočítá letos se zvyšováním úrokových sazeb ČNB. "V průběhu roku s pomalu pokračujícím hospodářským oživením ovšem budou výnosy v souhrnu velice zvolna stoupat a křivka bude naopak ve druhé polovině roku znovu nabývat strmějšího tvaru, který je typický pro nastupující konjunkturální fázi hospodářského cyklu," uvedl.
Před Vánocemi MF oznámilo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 546,3 miliardy korun. Pro loňský rok ministerstvo počítalo v červnové aktualizaci strategie se 730,6 miliardy korun, a to především kvůli zvýšení schodku loňského rozpočtu na 500 miliard korun. Méně peněz na financování dluhu plánuje ministerstvo i v dalších letech.