K únorovému meziročnímu růstu stavebnictví přispělo dobré počasí a pocovidové obnovení dodavatelských řetězců, ty však narušila ruská invaze na Ukrajinu a v dalších měsících je vývoj nejistý. Tvrdí to oslovení analytici. Podle středečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku letos v únoru dál meziročně rostla, a to o 18,9 procenta. Odborníci se však shodují, že za růstem stojí nízká srovnávací základna.
Produkce v pozemním stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v únoru meziročně zvýšila o 16,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 30 procent. Meziměsíčně byl růst stavebnictví oproti lednu 2022 o 4,8 procenta vyšší.
"Aktuální dvouciferný meziroční růst naznačuje, že se stavebnictví podařilo překonat problémy způsobené koronavirem a s ním spojeným narušením dodavatelských řetězců. Růst je však třeba brát s rezervou, jelikož je způsoben hlavně nižší srovnávací základnou," uvedl odborník na stavebnictví z poradenské společnosti KPMG Josef Kupec a dodal, že proti dalšímu růstu bude působit především válka na Ukrajině.
"Už dlouho upozorňuji na to, že je české stavebnictví závislé na pracovnících ze zahraničí, mezi nimiž dominují právě Ukrajinci. Dostali jsme se do situace, že bez nich se v Česku nepostaví žádná větší stavba. Mnoho ukrajinských pracovníků však dostalo povolávací rozkaz a odešlo bránit svou napadenou vlast. V Česku tak nyní výrazně chybí," uvedl generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Korec dále upozornil na nedostatek stavebních materiálů. "Aktuálně nejpalčivější situace se týká oceli používané například do výztuží. Ta se k nám dováží právě z Ukrajiny, tyto dodávky jsou nyní kvůli probíhající válce komplikované, nebo dokonce úplně přerušené. Dokončení některých velkých staveb se kvůli tomu s největší pravděpodobností oddálí. Výrazně však rostou ceny prakticky všech stavebních materiálů," dodal.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka mohou právě ceny vést k odkladu již uzavřených zakázek, které nepočítaly s takto vysokou inflací v odvětví, a proto výhled stavebnictví zůstává nejistý. "Už v březnových datech nejspíš uvidíme, jak válka na Ukrajině zasáhla jeden z pilířů české ekonomiky. Obávám se ale, že horší měsíce nás teprve čekají," uzavřel Korec.