Bilance zahraničního obchodu skončila i v březnu ve vyšším deficitu, než analytici předpokládali. Schodek byl tažen vzhůru především zdražením ropy a zemního plynu, které tak Česká republika dováží za mnohem vyšší ceny. Negativní vliv měl i vyšší dovoz základních kovů a nižší vývoz automobilů. Výrazné zlepšení bilance není v dohledu. Vyplývá to z vyjádření oslovených ekonomů.
Český zahraniční obchod se zbožím vykázal ve třetím měsíci letošního roku podle v pondělí zveřejněných údajů Českého statistického úřadu schodek 13,8 miliardy korun. Meziročně to byl o 30,5 miliardy korun horší výsledek. Analytici počítali s deficitem 5,5 miliardy korun. "Jedná se o nejvyšší březnový deficit v délce časové řady, tj. bezmála 20 let," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
Z teritoriálního hlediska se bilance v březnu meziročně zhoršila především s Ruskem v důsledku sankcí uvalených jako reakce na vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Vývoz tam klesl zhruba o tři čtvrtiny. Ekonom UniCredit Bank Jiří Pour upozornil, že bilance byla ve třetím měsíci roku horší také s Polskem, Francií a Rakouskem. "Naopak zlepšení se dostavilo u obchodu se Slovenskem, Německem a Spojenými státy," doplnil.
Vývoz v březnu v meziročním srovnání podle statistiků vzrostl o 3,9 procenta na 388,1 miliardy korun, dovoz si polepšil o 12,7 procenta na 401,9 miliardy korun. Přírůstek exportu byl slabý a po očištění o cenové pohyby by se podle Poura podobně jako v únoru jednalo o reálný pokles.
"Dokud se energetická krize nevyřeší, což bude trvat několik let, tak vysoké hodnoty dovozu budou stlačovat obchodní bilanci do deficitu," řekl ekonom ze společnosti Deloitte Václav Franče. Problémy podle něj přetrvávají i u vývozu a zpoždění a výpadcích dodávek důležitých surovin a dílů. Ani v tomto případě není v dohledu zlepšení a omezován tak bude především export v automobilovém průmyslu, uvedl.
Seidler míní, že Česká republika letos míří k historickému deficitu zahraničního obchodu. To podle něj není dobrá zpráva pro kurz koruny.