Stravování se ve veřejné dopravě by se mělo zakázat, doporučuje vládní lékařská poradkyně ve Velké Británii. Podle ní by se také mělo na nezdravé jídlo zavést vyšší DPH a kavárny a restaurace by měly mít nařízený maximální limit počtu kalorií na jednu porci. Zprávu přinesl server The Independent.
Daň z přidané hodnoty by se měla zavést u nezdravého jídla a pití, a to například i na mléčné nápoje s přidaným cukrem, tvrdí ve své nezávislé zprávě adresované britské vládě lékařka Sally Daviesová. Svá radikální opatření obhajuje tím, že země zdaleka není připravena na to, aby splnila vytýčený cíl: do roku 2030 snížit dětskou obezitu o polovinu.
"Dnešní děti se topí v záplavě nezdravého jídla a pití, které umocňuje nedostačující počet příležitostí k fyzické aktivitě. Musíme na to jít tvrději rychleji," píše Daviesová ve zprávě. "Téměř polovina všech těhotných žen trpí nadváhou nebo obezitou. To zapříčiňuje, že jedno ze čtyř dětí je v prvních 18 měsících života nadměrně krmeno," varuje.
Apeluje tak na vládu, aby zdraví dětí bylo absolutní prioritou, a to i v souvislosti s uzavíráním obchodních dohod. "Jejich zdraví a zdravé životní prostředí musí být upřednostněn před ziskem různých společností," tvrdí.
Omezení svobod
Její návrh na zvýšené DPH na nezdravé jídlo a maximální limit kalorií pro jednu porci se ale se všeobecným souhlasem nesešel. "Kalorický limit pro všechna jídla a pití konzumované mimo domov zní jako nepraktické a nespravedlivé opatření. Něco takového by způsobilo problémy nejen podnikům, ale omezilo by to volbu zákazníků a svobodu pro dospělé," tvrdí Kate Nichollsová, výkonná ředitelka organizace UK Hospitality.
"Hodně barů, restaurací a hotelů nabízí tradiční jídla jako Fish and Chips, zatímco kavárny nabízí fantastický výběr koláčů, dortů a sušenek. Pokud je najednou nebudou moci prodávat, nebo budou muset recept kvůli kalorickému limitu radikálně upravit, znevýhodní je to. Náklady se neustále zvyšují. Poslední věc, kterou podniky potřebují, je další zvýšení daní. Některé z nich by neměly jinou možnost než dodatečné náklady přenést na zákazníky nebo omezit nabídku. Tak jako tak by trpěli podniky i zákazníci," vysvětlila Nichollsová.
Proti návrhu Daviesové na zákaz konzumování jídla ve vlacích či autobusech se zase postavila Asociace cestujících ve veřejné dopravě. "Po praktické stránce mi to připadá jako nevynutitelné. Navíc hrozby pro cestující, jako je terorismus nebo násilný zločin, jsou podle mě důležitějšími cíli," řekl předseda asociace Neil Middleton, jenž neopomněl ani to, že zamezit přísunu tekutin může zdraví cestujících spíše ohrozit.