Americký inženýr George Laurer, který přispěl k rozšíření čárového kódu v obchodech po celé planetě, zemřel ve věku 94 let, napsala agentura AFP s odvoláním na nekrology v místním tisku.
Laurer zemřel minulý čtvrtek a v pondělí byl pochován ve městě Wendell v americkém státu Severní Karolína.
Po vysoké škole nastoupil v roce 1951 počítačové firmy IBM, kde v týmu výzkumníků sehrál velkou roli při vývoji univerzálního kódu pro rozpoznání výrobků (UPC). Právě Laurer přišel s revolučním nápadem nahradit kruhy a shluky bodů původního kódu, inspirovaného morseovkou, čárkami, které se snadněji tiskly na obaly. Laurer podle BBC vyvinul čtečku, která kód dokázala přečíst.
Čárový kód funguje snímáním černých čar různé tloušťky provázených čísly. Umožňuje okamžité rozpoznání zboží a jeho ceny, což u pokladen obchodů přináší výraznou úsporu času. Kód snižuje výskyt chyb a zjednodušuje účetnictví.
Změna ve světovém průmyslu
Patent původně získali Američané Joseph Woodland a Bernard Silver v roce 1952, ale až Laurer dal impulz k jeho zdokonalení a rozšíření od roku 1971. Čárový kód "změnil hru" ve světovém obchodu, uvedl Laurer v jednom rozhovoru v roce 2010.
Prvním výrobkem, ze kterého byl 26. června 1974 v Ohiu nasnímán čárový kód, byl balíček žvýkaček s ovocnou příchutí, který je vystaven ve washingtonském muzeu amerických dějin.
Tato technologie "změnila skoro celý světový průmysl", uvádí web IBM.
Podle odhadu instituce GS1, která má čárky na starosti ve světovém měřítku, se každý den naskenuje šest miliard čárových kódů. Jsou vytištěny na obalech stovek milionů výrobků.