Ženy v Česku vydělávají o 19 procent méně než muži na stejných pozicích. Proti loňsku se rozdíl v odměňování prohloubil o tři procentní body, v pětiletém srovnání zůstává na podobné úrovni. Vyplývá to z analýzy společnosti PwC. Společnost upozornila, že v hodnocení rovného postavení žen a mužů na trhu práce, které provedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), skončilo Česko na 24. místě ze 33 sledovaných zemí.
"V České republice v posledním roce výrazně narostl počet žen ve vedoucích pozicích, obsadily již čtvrtinu pozic v představenstvech českých firem. Ale ani tento poměrně vysoký podíl manažerských pozic nevede k tomu, že by se srovnával rozdíl mezi příjmy mužů a žen. České ženy stále vydělávají o pětinu méně než muži na stejných pozicích," uvedla expertka PwC na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová.
Ze zemí Evropské unie jsou větší platové rozdíly mezi muži a ženami pouze v Estonsku, na podobných úrovních jako Česko jsou Německo nebo Rakousko. Jedinou zemí, kde jsou ženy placeny stejně jako muži, je Lucembursko, do pětiprocentního rozdílu se vejdou ještě Belgie a Řecko.
Analýza také konstatuje, že v Česku jsou málo rozšířené zkrácené úvazky nebo sdílené pracovní pozice. "Přes 92 procent českých žen pracuje na plný úvazek. Firmy zatím velmi málo nabízejí částečné úvazky, které ženám například usnadní návrat po mateřské dovolené. Ve vyspělých evropských zemích přitom na plný úvazek pracují zhruba dvě třetiny žen," upozornila Linhartová Palánová.
Analýza zároveň ukázala, že české ženy mají v mezinárodním srovnání dobrou pozici při shánění práce. Míra nezaměstnanosti v Česku je nejnižší ze zemí Evropské unie a platí to i pro zaměstnávání žen. "Míra nezaměstnanosti žen je čtvrtá nejnižší v zemích OECD, na českém trhu je stále vysoká poptávka po kvalitních zaměstnancích. A ani současné potíže spojené s recesí to nezmění, nezaměstnanost pro české ženy žádný zásadní problém nepředstavuje," uvedla Linhartová Palánová.