Počet žen, které pracují v českých jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany, stoupl za posledních pět let o víc než pětinu na 282. Další ženy působí v dodavatelských firmách. Ženy v jaderných elektrárnách tvoří přes deset procent zaměstnanců. ČEZ letos do Temelína přijme téměř 100 nových pracovníků.
Ženy v Temelíně a Dukovanech pracují jako manažerky, jaderné fyzičky nebo ekonomky. "Pohlaví nebo věk nerozhodují o tom, zda člověk u nás získá práci a rozvíjí kariéru. Klíčové jsou znalosti a schopnosti," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Jak dodal, roste i zájem o stáže středoškoláků a vysokoškoláků v elektrárnách.
Jedenáct temelínských specialistek působí v chemických laboratořích, kde mají na starosti kontroly technologických vod. "V praxi ověřujeme kvalitu vody pro primární a sekundární okruh i pro další bezpečnostní a pomocné systémy. Zajišťujeme také kontrolu vody, kterou vracíme do Vltavy," řekla vedoucí skupiny radiochemické laboratoře v Temelíně Petra Verzichová.
Manipulaci s jaderným palivem už několik let v Temelíně řídí Marta Soukupová jako vedoucí oddělení správa a kontrola jaderného paliva. Zodpovídá i za zavezení paliva do reaktoru. "Společně s reaktorovými fyziky připravujeme podklady, podle kterých pak každý palivový soubor postupně zavážíme na přesně určené místo v aktivní zóně reaktoru," uvedla Soukupová.
Temelín má 1289 zaměstnanců, z toho je 153 žen. V Dukovanech je 1 392 pracovníků, z nich přes 130 žen. Více než polovina zaměstnanců jsou vysokoškoláci. Přes 90 procent pracovníků má aspoň středoškolské vzdělání.
Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 5,1 TWh. Dukovany letos zatím dodaly přes čtyři TWh elektřiny.