Nejvyšší výnosy z nájemného v panelových domech ve větších městech České republiky jsou v Ústí nad Labem a Teplicích.
Návratnost investice bytu koupeného pro další pronájem je tam zhruba deset let. Naopak v Praze je to 23 let. Vyplývá to ze studie společnosti Valuo. Zkoumala situaci v 15 městech Česka, která patří počtem obyvatel mezi dvacítku největších.
Hrubý výnos z nájemného se počítá jako podíl dvanáctinásobku čistého měsíčního nájmu a pořizovací ceny bytu, vyjadřuje se v procentech. V Ústí nad Labem byl na konci října 10,3 procenta, v Teplicích necelých deset procent. V Ostravě byl 8,4 procenta. Nejméně to bylo v Praze, 4,4 procenta. Následovaly Brno (4,5 procenta) a České Budějovice (4,9 procenta).
Společnost Valuo porovnávala prodejní a nájemní nabídkové ceny panelových bytů v osobním vlastnictví s výměrou 40 až 65 metrů čtverečních.
"Investici do bytu v Praze bych doporučil spíše investorům, kteří spekulují na dlouhodobý nárůst hodnoty bytu. Jako zajímavé lokality považuji například Palmovku nebo Žižkov, které jsou velmi blízko centra a kde atraktivita těchto lokalit bude ještě růst. V případě snahy maximalizovat návratnost pomocí nájmu bych se poohlédl spíše po menších krajských městech," uvedl Jan Boruta ze srovnávače realitních makléřů FérMakléři.cz.
Podle údajů poradenské společnosti Deloitte ceny bytů v Praze a krajských městech ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o deset procent na 60.700 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen bylo zhruba stejné jako před rokem, kdy byty podražily o 10,8 procenta.
Nejvíce vzrostly ceny bytů v developerských projektech, meziročně o 14 procent na 73.100 korun za metr čtvereční. Ceny bytů v cihlových domech vzrostly meziročně v průměru o osm procent na 60.500 korun za metr čtvereční. V panelových domech se zvýšily o 5,5 procenta na 46.300 korun.