Skupina aktivistů uzavřela v Praze u budovy ministerstva životního prostředí přívod vody do úřadu. Protestují tak proti vládní dohodě o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów. Obyvatelé příhraničních obcí na české straně poukazují na to, že v oblasti kvůli těžbě ubývá spodní vody.
Na místě zůstal jeden aktivista s transparentem "Práce na klimatické spravedlnosti". Sedí na židli nad uzávěrem vody, se kterým předtím manipuloval. Řekl, že pochází z místa poblíž Turówa. "Nesouhlasím s dohodou, kterou uzavřela česká vláda. Je to symbolický akt," řekl ke svému protestu.
Zaměstnanci ministerstva řeší, zda jeho krok ovlivnil fungování vodovodu. Na místě je i revizní technik, podle kterého přívod vody zajišťuje hasicí systém v celé budově. Později dorazila také policie.
Polsko na základě dohody, kterou počátkem února uzavřelo s českou vládou premiéra Petra Fialy (ODS), poslalo Česku 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) jako kompenzaci za vliv těžební činnosti. Česko v návaznosti na to stáhlo žalobu u Soudního dvora Evropské unie.
Polský důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu. Ta je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Příhraniční oblasti v Libereckém kraji si vedle úbytku spodní vody stěžují také na hluk či znečištění prachem.